Esad'a karşı Türk kardeşler

Esad'a karşı Türk kardeşler
Esad'a karşı Türk kardeşler
Suriye'de sayıları artan yabancı savaşçılar, ülkeye Türkiye'den girdikleri için muhalifler tarafından 'Türk kardeşler' olarak anılıyor.

Suriye’de sayıları artan yabancı savaşçılar, ülkeye Türkiye ’den girdikleri için muhalifler tarafından ‘Türk kardeşler’ olarak anılıyor. Halep’te muhaliflerle görüşen Guardian muhabiri Gayt Abdülehad, ülkeye savaşmak üzere gidenler arasında çok sayıda Türk’ün olduğunu yazdı. Kentteki çatışmalarda ölen bir Türk savaşçıyı gördüğünü anlatan Abdülehad, yabancı mücahitler için Suriye’ye girmenin pek de zor olmadığını, Türkiye’ye konforlu bir uçuştan sonra sınırdan rahatça geçebildiklerini belirtti.

Türkiye’den gitmek kolay
Gazeteye konuşan Suudi bir savaşçıya göre Türkiye’den sınır kasabası Atmeh’e yürüyerek gitmek çok kolay. Sınırdan geçenleri mücahitlerin eğitildiği bir kampta bir Suriyeli muhalif karşılıyor. Bu kişiler kamplarda 10 günlük askeri eğitim alıyor. Yabancı savaşçılar arasında da ciddi farklar var. Örneğin Çeçenler daha yaşlı ve savaş konusunda daha deneyimli. Tacikler ya da Pakistanlılar ise genelde yoksul. Ayrıca çoğu Özgür Suriye Ordusu’yla (ÖSO) iletişim kurarken gerçek kimliklerini gizliyor. Ürdünlülerden biri yıllarca doğu Avrupa ’da ticaretle uğraşmış. Halep’e gelirken ailesine nereye gittiğini söylememiş. Iraklı Ebu Selam ise, Felluce’de savaştıktan sonra El Kaide’ye üye olmuş ve birçok ülkede savaşmış. Bir Iraklı milis komutanı ise muhaliflerin acemi olduğunu ve cephede kaos yaşandığını söylüyor.

‘Oğul Zevahiri yakalandı’
Öte yandan Suriyeli kaynaklar, Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin oğullarından birinin ülkeye girerken yakalandığını öne sürdü. Bir iddiaya göre de oğul Zevahiri öldürüldü.

Halep’te katliam: 3’ü çocuk 5 ölü Suriye’nin Halep kentinde dün ordunun düzenlediği hava saldırısında aynı aileden üçü çocuk 5 kişi öldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Maadi semtinde bombardıman sonucu bir ev yıkıldı. Kürt mahallesi Şeyh Maksud’da da hava saldırısında bir çocuk öldü. Bu arada Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) komutayı Türkiye’den Suriye’deki ‘kurtarılmış bölgelere’ kaydırma kararı, Halep’tekileri tatmin etmedi. Bazı muhalifler ÖSO komutanı yerine savaşçı gelmesini tercih ettiklerini, zaten ÖSO’dan emir almadıklarını söyledi.

Muhalefette yeni bir oluşum
Suriye rejimini devirmeye çalışan muhalif cephede yeni bir grup doğdu. Liberal, İslamcı, solcu ve milliyetçi muhalifler, Kahire’de Suriye Ulusal Bloku adıyla yeni bir oluşuma gitti. Kurucu Başkan Macid Hamdun, öncelikli hedefin rejimi devirmek olduğunu söyledi. Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile rekabet halinde olmayacaklarını belirten Hamdun, “SUK grupların ittifakıyla, Blok ise bireylerin bir araya gelmesiyle oluştu” dedi. Hamdun, geçiş dönemini kimin yöneteceğine ilişkin soruya “Biz veya SUK fark etmez” yanıtını verdi. {HALEP / GUARDIAN-KAHİRE/AA}