ESAD'a Rakka'da darbe

ESAD'a Rakka'da darbe
ESAD'a Rakka'da darbe
Muhalifler, Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile birlikte Rakka kentini ele geçirdi. Ancak çatışmalar bitmedi. Hafız Esad'ın heykeli de yıkıldı.

Suriye lideri Beşşar Esad, Şam’da kabul ettiği Lübnanlı heyete ‘dış güçlerin desteklediği muhaliflerin ölüm kalım savaşı verdiğini’ ve ‘komploya karşı zafer kazandıklarını’ söylerken silahlı grupların kuzeyde Rakka kentini ele geçirdiği bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) göre Rakka’da askeri karargâh ve Baas merkezi hariç hükümet binalarına giren silahlı gruplar Vali Hasan Celili ve Baas Sekreteri Süleyman Süleyman’ı ele geçirdi. Celili ve Süleyman’ı asilerin elinde gösteren bir video yayımlanırken SİHG Başkanı Rami Abdurrahman “Asilerin eline geçen en üst düzey rejim yetkilisi” dedi. Çatışmalarda Kaide bağlantılı Nüsna Cephesi’nin de yer aldığını kaydeden Abdurrahman, çatışmaların sürdüğünü ve rejimin takviye güç sevk ettiğini söyledi. Dün akşama doğru savaş uçaklarının muhaliflerin mevzilendiği binaları vurmaya başladığına dair haberler geldi. Rejimi destekleyen El Vatan gazetesi de “Ordu Rakka’da şiddetli bir şekilde mücadele veriyor. Bu kent pek çok mültecinin sığındığı en sakin kentti. Çeteler evleri yağmalıyor” ifadelerini kullandı. Kentin nüfusu mülteci akınıyla 240 binden 800 bine çıkmıştı. Ordu Humus’ta muhaliflerin elindeki Eski Kent’e de operasyon başlattı.

Makdisi’den ilk ‘görüntü’

Suriye’de rejimin ‘yüzüyken’ Kasım 2012’de muhaliflerin safına geçtiği iddia edilen eski Dışişleri Sözcüsü Cihad Makdisi ‘görüntü’ verdi. Makdisi’nin Dubai’de görüntülendiği iddia edildi. El Arabiya’ya konuşan Suriyeli bir aktivist, Emaar Bulvarı’ndaki bir kafede Makdisi’nin arkadaşlarıyla otururken fotoğrafını çektiğini öne sürerek “Sanırım artık halk arasına karışmaya karar verdi” dedi. El Arabiya, doğrulamak için temasa geçtiği kafedeki yetkililerin bilgi vermeyi reddettiğini aktardı. Makdisi geçen ay da Sky News Arabia’ya gönderdiği bir mektupta “Şiddet ve yıkıcı kutuplaşma yüzünden ülkemi terk ettim” demişti.