Esad'dan BRICS'e çağrı

Esad'dan BRICS'e çağrı
Esad'dan BRICS'e çağrı
Esad, BRICS ülkelerine çatışmaların sona erdirilmesi ve diyaloğun başlaması amacıyla Suriye sorununa müdahil olmaları çağrısında bulundu.

ŞAM - Suriye’deki isyanın üçüncü yılına girdiği bir dönemde Fransa ve Britanya’nın muhaliflerin silahlandırılması önerisine AB yeşil ışık yakmazken, Devlet Başkanı Beşşar Esad krizin çözümü için BRICS ülkelerine (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ) çağrıda bulundu. Esad, danışmanı Buseyna Şaban aracılığıyla gönderdiği mektupla 26 Mart’taki zirveleri öncesinde BRICS ülkelerinden, Suriye’deki çatışmaların durması için krize müdahil olmalarını istedi. Mektubu Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’ya ilettiğini söyleyen Şaban, Esad’ın şiddetin durması ve başlamasını istediği diyaloğun teşvik edilmesi için BRICS’in krize müdahil olması talebini dile getirdiğini belirtti. Şaban, “Toplantıda Zuma oldukça iyimserdi. Zuma, bu güzel ülkenin yok edilmesini kınadı” dedi.

CIA’in İHA saldırı planı
Bu arada ABD ’nin Merkezi Haber alma Teşkilatı’nın (CIA) Suriye’deki olası insansız hava aracı (İHA) saldırıları için bilgi toplamaya başladığı iddia edildi. Los Angeles Times’ın haberine göre CIA, Yemen ve Pakistan’daki İHA saldırılarından sorumlu bazı yetkilileri, Suriye’deki ‘ABD’ye tehdit oluşturabilecek unsurları izlemekle’ görevlendirdi. Haberde bu unsurlar arasında Kaide ile bağlantılı Nusra Cephesi’nin olduğu belirtildi.

BBC: Beşşar Yayın Kuruluşu
Öte yandan BBC’nin hazırladığı ‘Suriye Tarihi’ adlı belgesel tartışma yarattı. El Arabiye’nin, BBC’nin (British Broadcasting Corporation-Britanya Yayın Kuruluşu) kısaltmasına atfen ‘Beşşar Yayın Kuruluşu? Suriyeliler özür talep ediyor’ başlıklı haberinde, belgeselin ‘tek yanlı bulunduğu’ belirtildi. Londra’daki Arap sitesi GAN’ın genel yayın yönetmeni Hasan İbrahim, dengeli tavır alınmayıp rejmin görüşlerinin yansıtıldığı eleştirisi yaptı. Suriye Medya Enstitüsü Başkanı Hüssam Eddin Muhammed ise “Belgesel beni hayal kırıklığına uğrattı” derken, tüm muhaliflerin ‘İslamcı’ ve rejimin ise ‘seküler’ olarak nitelendiğini belirtti.