Esad'dan İsrail'e gözdağı

Esad'dan İsrail'e gözdağı
Esad'dan İsrail'e gözdağı
Esad saldırılara dair ilk demecinde "Ordunun gücü İsrail'e yeter" dedi. ABD-Rusya uzlaşması ise "Esad varsa biz yokuz" diyen muhalifleri memnun etmedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştüğü Moskova ziyaretinden ‘Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması amacıyla mayıs ayı içinde uluslararası bir konferans düzenlenmesi’ kararı çıkarken, Suriye lideri Beşşar Esad İsrail’e meydan okudu. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi önceki gün Şam’da kabul eden Esad, İsrail’in 3 ve 5 Mayıs’ta iki kez Suriye’yi hedef aldığı saldırılarıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada gözdağı verdi. Esad, “İsrail’in saldırıları, İsrail ve ona destek veren bölge ülkeleri ile Batı’nın Suriye’deki olaylara karıştığını gösteriyor. Suriye halkının ve terörle mücadelede önemli başarılar gösteren ordusunun, ülkeyi saran terörün bir kısmı olan İsrail’in maceralarına karşı koymaya gücü yeter” dedi.

Salihi: Halk Esad’ın yanında Salihi ise ülkesinin İsrail’e karşı Suriye’nin yanında olduğunu yineledi: “Hepimiz Suriye’nin bu krizden galip çıkacağına inanıyoruz. Halk ve hükümet arasında büyük uyum var. İki yıla rağmen halkın dik duruyor. Halkın bu dik duruşu ve orduya desteği olmasa hiçbir hükümet bu saldırılar karşısında ayakta duramazdı.”
Esad’ın bu açıklamasından önce ise İsrail’den Suriye’ye tehdit geldi. Savunma Bakanı Moşe Yalon “Kuzey sınırındaki askerlere, yeni bir izin almadan, Suriye tarafından açılacak her ateşe karşı koymaları yönünde açık talimat verildi” dedi. Pazartesi ve salı Golan Tepeleri 3 kez Suriye tarafından vurulurken, son 2 ayda açılan 2 topçu ateşine karşı misillemeye başvuran İsrail bu son atışlara yanıt vermemişti.
Kerry’nin, Haziran 2012’deki Cenevre Mutabakatı’nın devamı niteliğinde olacağını ve ‘iki tarafı da masaya getirmek’ amacıyla düzenleneceğini açıkladığı konferans ise uluslararası toplumdan olumlu tepkiler alırken, muhaliflerden gelen ilk gayrı resmi açıklama ‘ayak sürür’ nitelikteydi.

SMDK’da Cenevre ‘sıkıntısı’ Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) üyesi Samir Naşar, Cenevre konferansında bir geçiş hükümetinde uzlaşılmasına karşın Esad’ın iktidarı bırakıp bırakmayacağı konusunda kesin karar çıkmamasına atfen muhaliflerin ‘Esad varsa biz yokuz’ tutumunu yineledi. Naşar, “Resmi bir tutum alınmış değil ancak muhalefetin Esad liderliğinde bir hükümet olasılığını görüşmeyi kabul edeceğini sanmıyorum. Resmi karar almadan önce Esad’ın rolünün ne olacağını bilmemiz gerek. Bu noktanın kasten muallakta bırakıldığına inanıyoruz. Amaç Esad konusunda karar alınmadığı halde muhalifleri masaya sürüklemek” dedi. SMDK üyesi Ahmed Ramazan ise Kerry’nin Moskova’da tıpkı Rusya gibi tutum alıp ‘geçiş hükümetinde kimin yer alacağına halkın karar vereceğini’ söylemesinden kaygı duyduklarını söyledi: “Suriyeliler, ABD’nin, halkın kanını ve acılarını kullanarak Rusya ile birlikte kendi çıkarlarını ilerletme peşinde olduğundan endişeli. Bu sebeple ABD ile irtibattayız ve Esad’a dair tavırlarının değişmediğine dair güvence almaya ihtiyacımız var.”
BM Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ve AB ise ‘ABD ile Rusya’nın siyasi çözümde uzlaşmasını önemli ve umut verici bir adım’ olarak niteledi. (MOSKOVA-BEYRUT / REUTERS)