Esad'dan Kamışlı'ya büyük yığınak

Esad'dan Kamışlı'ya büyük yığınak
Esad'dan Kamışlı'ya büyük yığınak
Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçler Kamışlı'yı kaybetmemek için büyük askeri yığınak yaptı. Kürtler'in yoğun olarak yaşadığı bölge PYD kontrolünde bulunuyor.

NUSAYBİN - Suriye ’nin Resulayn kentinden çekilen Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı güçler Kamışlı kentini de kaybetmemek için büyük askeri yığınak yaptı. Suriye Ordusu, helikopterlerin korumasında Kamışlı’ya binlerce asker , onlarca tank, top ve zırhlı araç gönderdi.
Mardin’in Nusaybin ilçesi karşısında bulunan ve Kürtler’in yoğun yaşadığı büyük bölümü Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) kontrolündeki Kamışlı ilçesinde denetimi sağlamak için Suriye ordusu tarafından büyük askeri yığınak yapıldı. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi karşısındaki Resulayn’ı Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) saldırıları sonucu terk eden Esad güçlerinin Kamışlı’yı kaybetmemek için böyle bir yığınak yaptığı ifade edildi. Helikopterlerin korumasında büyük bir konvoyla binlerce asker, çok sayıda tank, top, zırhlı araç ve uçaksavarlar ilçenin stratejik noktalarında konuşlandırıldı. Beşar Esad güçlerinin, ilçede daha önce askerlerin terk ettiği karakollara yerleşen PYD’nin silahlı güçlerine karşı bir operasyon düzenleyebileceği, buna karşılık PYD’nin de hazırlıklar yaptığı bildirildi.
Suriye Ordusu’nun askeri yığınağı, Kamışlı’da oturan bazı Kürtler tarafından cep telefonlarıyla çekilerek, Nusaybin’deki gazetecilere gönderildi. (Ahmet AKUŞ/DHA)