Esad'ın zamanı doldu

Esad'ın zamanı doldu
Esad'ın zamanı doldu
Suriye'de Beşşar Esad yönetimine şiddeti durdurması ve silahları susturması için Annan planı uyarınca verilen süre saat 06.00'da doldu.

Suriye Savunma Bakanlığı dün, sürenin dolmasıyla birlikte ordunun operasyonları durduracağını açıklamıştı. Ordunun olası bir saldırı karşısında alarmda olacağının belirtildiği açıklamada, "Ordumuz terörist grupların işlediği suçlara karşı verdiği başarılı mücadeleyi kazanarak, tüm bölgelerde güvenliği yeniden tesis etti. Bu başarı sonrası ordu yarın sabah itibariyle operasyonlarını durdurmaya karar verdi" denilmişti.

Bu açıklamadan birkaç saat sonra, muhaliflerden orduya ait tankların Hama'nın merkezine girdiği yönünde bilgiler gelirken, Esad yönetiminin Annan planına uyup uymayacağı ilerleyen saarlerde netlik kazanacak.

Bu arada Washington'da düzenlenen G8 ülkeleri dışişleri bakanları toplantsında Suriye konusu ele alındı. Toplantının açılışında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, devam eden şiddet olaylarından kaygı duyduklarını ve gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi. Rusya da Suriyeli muhaliflere çağrıda bulunarak, Şam yönetiminin ateşkes adımına karşılık vermesini istedi. (Ajanslar)