Eşcinsellere 'süper' destek kime yarayacak?

Eşcinsellere 'süper' destek kime yarayacak?
Eşcinsellere 'süper' destek kime yarayacak?

Obama geçtiğimiz haftalarda solcu eşcinsellerden oluşan İnsan Hakları Kampanyası (Human Rights Campaign) yetkilileriyle bir araya gelmişti.

ABD Başkanı Barack Obama eşcinsel evliliklere desteğini açıklayan ilk Amerikan başkanı oldu. Şimdi bu açıklamanın seçimleri nasıl etkileyeceği tartışılıyor

Radikal.com.tr - ABD Başkanı Barack Obama, eşcinsel çiftlerin evlenmesine destek verdiğini söyledi. Bu konuda aylardır süren sessizliğinin ardından Çarşamba günü ABC'den Robin Roberts’la bir söyleşi yapan Obama, ilk kez açık bir şekilde eşcinsel evliliklere destek verdiğini açıklamış oldu.

Eşcinsel ve LGBT haklarına desteğini her zaman ifade eden Obama, eşcinsel evlilikler konusunda ise yorum yapmaktan kaçınıyordu. Obama bu konudaki tutumunu açıklaması yönünde giderek artan baskının ardından, ABC'den Robin Roberts’la bir söyleşi yaptı.

Başkan Obama, yönetiminin eşcinsel Amerikalılar’ın haklarının arttırılması için çalıştığını belirttikten sonra, "Bu noktada, eşcinsel çiftlerin evlenebilmesi gerektiğini düşündüğümü söylemem benim için önemli" dedi. Böylece Obama, görevdeyken eşcinsel evlilikleri destekleyen ilk Amerikan başkanı oldu.

Amerikan başkanlığı için girilen yarışı büyük ölçüde etkileyecek olan konuşmasında Obama şunları söyledi: "Lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüellerin daha eşit haklar elde etmesini her zaman savundum. Eşcinsel evliliği konusunda tereddüt ettim. Çünkü yasal birlikteliğin yeterli olduğunu düşünüyordum. Bu sayede hastanelerde partnerlerin birbirini ziyaret edebilmesi gibi bizler için çok normal olan, ancak gay ve lezbiyenlere sonradan tanınan hakların yeterli olacağını düşünüyordum. Ancak birkaç yıldır arkadaşlarımla ve komşularımla konuşuyor, kendi ekibimde çalışanları izliyordum. Tek eşli olarak yaşayan aynı cinsiyetten çalışanlarım beraber çocuk yetiştiriyorlar. Benim adıma gidip savaşan askerleri, denizcileri düşünüyordum. “Sorma ve Söyleme” (Don’t ask, don’t tell) politikası yürürlükten kalkmasına rağmen bu insanlar kendilerini kısıtlanmış hissediyordu ve evlenemiyorlardı. Bir noktada, kişisel olarak şunu açıklığa kavuşturmamın önemli olduğunu düşündüm: Bence aynı cinsiyetten insanlar evlenebilmeli" dedi.

Obama açıklamasının devamında bu konunun eyaletler ve mahkemeler tarafından ele alınmaya devam etmesi gerektiği görüşünü yineledi. Amerika’nın tamamını kapsayan ve eşcinsellerin evlenebileceğini söyleyen bir yasa olmamakla beraber, eyalet yönetimleri ve mahkemeler bu konuda karar verebiliyor. Yönetimler de çoğunlukla bu konuda bir seçim düzenledikten sonra kararlarını veriyorlar. Nitekim Salı günü, North Carolina eyaletinde de bir oylama yapılmış, Eyalet Seçim Heyeti’nin (State Board of Elections) açıkladığına göre yüzde 61’lik bir kesim eşcinsel evliliklerine hayır demişti. Bununla beraber Gallup'un yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Amerikan halkının yüzde 50'si eşcinsel evliliğin yasallaşmasına destek veriyor.

Oylar artacak mı?

Obama’nın sözleri önemli bir şeyi simgeliyor. Bir Amerikan başkanının ilk kez ve açıkça eşcinsel evliliğini savunması, meselenin bilinirliğini artırırken, tartışmanın ve başkanlık yarışının seyrini de etkileyebilir. ‘Swing States’ olarak bilinen, Demokrat ya da Cumhuriyetçiler açısından kale olmayan ve oy yüzdeleri sürekli değişen eyaletlerin bir çoğunda halk, eşcinsel evliliklerine sıcak bakmıyor. Salı günü bu konuda olumsuz yönde oy kullanan Kuzey Carolina eyaleti de bunlardan biri.

Politika yorumcuları ise, Obama’nın bu açıklamasının onu Romney’e karşı öne geçirebileceğini düşünmüyor. Obama’ya ve Demokratlara açıkça destek veren Huffington Post’tan Sam Stein, “Pratik açıdan bakınca, Obama’nın bu çıkışı çok fazla etki sağlamayacaktır. Zira hadise çoğunlukla eyaletlerin ve mahkemelerin yetki alanında bulunuyor. Obama yönetiminin Adalet Departmanı, Evliliğin Korunması Kanunu’nun (Defense of Marriage Act, DOMA) anayasaya uygun olduğunu savunmayı bıraktı. Kanun evliliği kadın ve erkek arasındaki yasal bir birliktelik olarak tanımlıyordu. Ancak DOMA’yı ortadan kaldırmak için yapılacak herhangi bir girişim, kongredeki Cumhuriyetçiler tarafından engellenecektir” diyor.

CNN’den Phil Gast’in yazıdğı bir makalede, Aile Araştırmaları Konseyi’nin (The Family Research Council) Obama’ya yönelttiği eleştirilere yer veriliyor. Konsey Başkanı Tony Perkins, Obama’nın bu açıklamasının Romney’e güç kazandıracağını söyleyerek “Başkan bana kalırsa Mitt Romney’e kampanyası için elindeki tek eksik kozu da vermiş gibi görünüyor. Romney artık toplumdaki muhafazakarların daha yoğun bir şekilde desteğini alacak” diyor.

Gast’e görüş veren Akron Üniversitesi’nden John Gren ise, “Zaten başa baş giden seçimleri, daha da başa baş hale getirecek. Ancak bu iki tarafı keskin bir bıçak gibi. Çünkü hem Demokrat oylarını hem de Cumhuriyetçi oyları harekete geçirecek” şeklinde konuştu.

Romney’den farklı bir açıklama yok

Gelecek Kasım'daki başkanlık seçimlerinde Obama'nın rakibi olacak Cumhuriyetçi Partili başkan adayı Mitt Romney ise, Obama'nın bu açıklamasının hemen ardından eşcinsel evliliklerine karşı olduğunu bir kez daha duyurdu.

Massachusetts eyaletinin valiliğini yapan Romney, eyalet mahkemelerinin eşcinsel evlilikleri yasallaştırmasına karşı çıkmıştı. Eşcinsellerin akın akın Massachusetts’e gelip evlilik başvurusu yapmaya başlamasının ardından, Romney bir tüzük değişikliği yapmaya çalışmış, eyalete dışarıdan gelenlerin evlendirilmesini yasaklamıştı. Obama’nın dünkü açıklamalarının ardından fikirleri sorulan Romney, Fox televizyonuna yaptığı açıklamada “Eşcinsel partnerlere verilen hakların sınırlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Sivil birlikteliklerin isimleri dışında tamamen evliliğe benzer haklar vermesini savunmuyorum. Partnerliklerde belli haklar verilebilir, mesela hastanelerde ziyaret hakkı gibi. Onun dışındaki durumları uygun bulmuyorum” dedi.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI: EŞCİNSEL EVLİLİĞE KARŞI DEĞİLİM
ABD Başkanı Barack Obama'nın aynı cinsten kişilerin evlenebilmesi gerektiği açıklaması üzerine, Yeni Zelanda Başbakanı John Key de eşcinsel evliliğe karşı olmadığını söyledi.

Key'in basın danışmanın, Associated Press ajansına gönderdiği açıklamada, Yeni Zelanda Başbakanının "şahsen eşcinsel evliliğe karşı olmadığı", öte yandan eşcinsel evliliğin şu anda hükümetin gündeminde bulunmadığını kaydetti.

Yeni Zelanda'da muhalif İşçi Partisi'nin lideri David Shearer, ilkesel olarak eşcinsel evliliği desteklediğini belirtti.