'Eşek, kedi ve köpek yiyin' fetvası

'Eşek, kedi ve köpek yiyin' fetvası
'Eşek, kedi ve köpek yiyin' fetvası
Suriye'nin başkenti Şam'ın çevresinde muhaliflerin kontrolündeki bazı bölgelerde yaşayanlar için yeni bir fetva yayınlandı. Din adamları, açlık yaşanan bazı bölgelerde, hayatta kalabilmek için eşek,kedi ve köpek yenilebileceğini belirtti.

Suriye 'deki din adamları, normal koşullarda yenilmesi haram sayılan hayvanların Şam'ın açlık tehdidi karşısındaki halkı tarafından yenebileceğini bir fetvayla duyurdu.

Fetva özellikle muhaliflerin kontrolündeki bazı bölgeler için geçerli.  Fetvalarını bir video görüntüsü ile halka duyuran din adamları, bölgede yaşam koşullarının daha da kötüleşmesi halinde insanların ölülerini yemek zorunda kalacağını söyledi.

Din adamları bunun aynı zamanda bütün dünyanın duyması gereken bir yardım çığlığı olduğunu da vurguladı.  Suriye'de iç savaş başladığından bu yana benzer fetvalar en yoğun çatışmaların yaşandığı sıralarda Humus ve Halep'te de yayınlanmıştı.


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  iç savaş

  ,

  Yemek

  ,

  Yaşam

  http://www.radikal.com.tr/115581111558113

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Degerli Yorumcu - aliselvi

  Yorumcu Arkadas benim isine geldigi gibi yorumuma karslik kendice hakli olan bir cok sey yazmiz, Coguna hak veriyorum. Benim derdim orda aclik ve sefalet ceken insanlarla degil, kaldiki insan ac kaldiktan sonra dünyanin en kanibal yaratigina dönüsebiliyor. Baki insanlar yasamak icin her seyi yiyecekler. Benim derdim sorunum bu tür fetfalari veren insanlardir. Bilmem konuyu nekadar yakindan takip ediyorsun ama ayni zihniyetteki insanlar daha öncede degisik fetfalar vermislerdi. Örnek Kürt ve alevi kadinlarinin helal oldugunu ve buna benzer bin birsey saymakla bitmez. Ben buna karsiyim degerli arkadasim. Birakin insanlar kendileri karar versin ne iyi ne kötü diye

  - momentum

  Hemen nasıl karar verdin "işine geldiği için" öyle fetva verdiğine? Sonuçların önceden varılı, hazır mı bekliyor? "Ben bu herifleri tanıyorum, kaç paralık adamlar, fazla gözleme gerek yok" diye mi düşündün? "Haram sayılan hayvanların" yenilebileceği belirtilmiş; domuz da var bunun için de, solucan da. Domuzun belirtilmemesi, bir Müslüman yerleşiminde pek de bulanamayacağı için olabilir mi? Sen Şam'da insanlara bir yönlendirmede bulunacak olsan ne derdin? Domuz, timsah ve kaplan yiyebilirsiniz mi derdin, yoksa at-eşek, kedi-köpek mi? Zaruret haramları mübah kılar, zaruret halinde iken haram diye yemeyip de kendinin helakine sebep olan kimse hatalıdır. Pek çok ilmihal kitabında yazar bu, yeni bir şey değil. Söylenmesi gereken şey söylenmiş, bu, nasıl "işine geldiği için" olabilir? Nasıl bir muhakeme mantığı? Dünyanın yarısının domuz yemesiyle konunun ilgisi ne? Ölmemek için bulduğu şeyi yemeden önce dünyadaki yenme oranlarına mı bakacak? Hele bi kedi-köpek kalsın, medeni dünya domuz yiyor onu mu yiyeyim kurtulayım diyecek? Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Ekmekçi'li yıllara mı döndük, adam her gün "niye bu memlekette domuz yenmiyor" diye öfke kusardı. Aradan geçmiş kırk sene, hala aynı öfke, aynı kibir.

  Domuz - aliselvi

  Peki Böyle durumlarda domuz yemek Hellalmi? Yok demem oki domuzu dünya yarisi yiyor peki Ya kediyi köpegi kac kisi yiyor? Islerine gelince haram olmuyor gelmeyince haram oluyor.