Eşi Bin Ladin'e ihanet mi etti?

Eşi Bin Ladin'e ihanet mi etti?
Eşi Bin Ladin'e ihanet mi etti?
Pakistan'da geçtiğimiz yıl mayıs ayında ABD operasyonuyla öldürülen Kaide lideri Osame bin Ladin'le ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Ladin'in aynı evde yaşadığı eşlerinden birinin ihanetine uğradığı savunuldu.

Pakistan istihbarat örgütü ISI'ye yakınlığıyla tanınan emekli subay Şukat Kadir, ABD operasyonuyla öldürülen Bin Ladin'in eşleri arasında yaşanan "kıskançlık" çekişmesine kurban gittiğini söyledi.

Operasyon sonrasında Bin Ladin'in evinde ortaya çıkan dökümanları aylarca inceleyen Şukat Kadir, operasyon yapılmadan aylar önce El Kaide lideri Ladin'in eşlerinden biri olan Kehire Saber'in Abbottabad'daki eve taşındığını, ondan sonra ise evde büyük bir huzursuzluk yaşandığını belirtti.

AYNI EVDE KALMAYA BAŞLADILAR


Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda Yemenli eşi Emel Al-Sadah, Pakistanlı yetkililer tarafından yaralı olarak gözaltına alındı. Emel'in Pakistanlı istihbarat yetkililerine verdiği ifadeye göre, kendisinden yaşlı olan Kehire Saber Abbottabad'daki eve taşındıktan sonra huzurları kalmadı. Bin Ladin genç eşi Emel'le birlikte yaşarken, diğer eşi de birkaç metre ilerideki bir odada kalıyordu.

OĞLU BİN LADİN'İ UYARDI


Bin Ladin'in oğlu Halid de Abbottabad'daki evde kalıyordu. Yaşlı eş Saber'in aniden bu eve taşınmasından rahatsız olan Halit, babasını uyararak kendisine ihanet edilebileceğini söyledi. Pakistanlı subayın iddiasına göre, Halid'in Kehire Saber'e "eve taşınma nedenini" sorduğu ve karşılığında "hal etmem gereken bir var" cevabını aldığı belirtildi.

Pakistanlı subay Şukat Kadir'e göre, Bin Ladin hayatına mal olacak bu "kıskançlık" kavgalarında tarafsız kalmayı tercih etti.

El Kaide lideri Osame bin Ladin Pakistan'ın Abbottabad kentinde ABD özel kuvvetleri tarafından düzenlenen film gibi bir operasyonla öldürülmüştü.