Esir iddiası meclise taşındı, bakan reddetti

İSTANBUL - CHP Milletvekili Lütfi Baydar, Suriye’de Türk subaylarının esir alındığına ilişkin haberleri meclise taşırken Genelkurmay’dan sonra Dışişleri Bakanlığı da iddiaları yalanladı. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması talebiyle sunulan önergede “Suriye Parlamentosu mensubu ve Abhazya Suriye Temsilcisi Dr. Şeref Marşan tarafından yapılan bir açıklamada 2 Türk generali, 6 subay ve 4 de MİT görevlisinin esir durumda olduğunu ifade etmiştir” denilerek şu sorular yöneltildi:

Suriye’nin elinde esir Türk kamu görevlisi bulunmakta mıdır?

 Yüzbaşı Y. K., Teğmen S.T, Teğmen F. Y., Teğmen M. H., Asteğmen H. G., T. T., İ. M., Y. C., M.Y., H.M.’nin Özgür Suriye Ordusu’na yardım halindeyken yakalandıkları doğru mudur?
Suriye içerisinde ölen kamu görevlimiz bulunmakta mıdır?
Şimdi Abhazya’da yaşayan ve Hafız Esad döneminde milletvekilliği yapmış olan Şeref Marşan ise Radikal’e yaptığı açıklamada, bir ay önce sınırdan yabancı savaşçıların geçişine yardım eden birkaç üst düzey askerin yakalandığını dile getirdiğini ama sayı ya da rütbe telaffuz etmediğini, MİT üyelerinden de bahsetmediğini söyledi. Marşan, Şam’da iken yetkililere “Türk subaylarla ilgili neden açıklama yapmıyorsunuz” diye sorduğunu ve “Bu konuda açıklama olmayacak” yanıtını aldığını belirtti. Yurt gazetesi ise geçen hafta Halep yakınlarındaki üsse girerken yakalandığı iddia edilen kişilerin kimlik bilgilerine ulaştığını yazdı. İddiaya göre bu kişiler şöyle: Malatya Erhaç Üssü’nden Üsteğmen İ. D., Üsteğmen M.S., Yüzbaşı İ.T., Eskişehir 1. Ana Jet Üssü’nden Yüzbaşı D. K., Yüzbaşı M. D., Yüzbaşı Y.T.

‘Tam manipülasyon’

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise dün “Suriye’de hiçbir Türk askeri bulunmamaktadır” yanıtını verdi. Davutoğlu, “Hatırlayacaksınız bundan aylar önce 48 Türk subayının yakalandığı iddiaları ortaya atıldı. Ne bir belge bulunabildi, ne bir resim yayımlanabildi” dedi. 4 Türk subayının yakalandığı iddiasının Genelkurmay tarafından yalanlandığını hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Manipülasyon amaçlı haberlerin Türk basınında yer almasını yadırgıyoruz. Ama daha çok yadırgadığımız temelsiz haberlere dayalı olarak anamuhalefet partisinin Türkiye ’yi zor durumda bırakacak açıklamalarda bulunmasıdır.”