Eski Başbakan Yorgo Papandreu siyasete geri dönüyor

Eski Başbakan Yorgo Papandreu siyasete geri dönüyor
Eski Başbakan Yorgo Papandreu siyasete geri dönüyor
Yunanistan'ın eski başbakanlarından Yorgo Papandreu'nun yeni bir siyasi hareket başlattığı bildirildi.

RADİKAL - Yunanistan’ın eski başbakanlardan Yorgo Papandreu, siyasete geri döneceğini açıkladı. Papandreu, siyasi hareketin Atina’da Benaki Müzesi’nde gerçekleştirilecek toplantının ardından resmen başlatılacağını duyurdu.

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre, adını belirtmediği yeni siyasi harekete katılmaları için vatandaşlara çağrıda bulunan Papandreu, “Ülkenin ilerici güçlerinin bundan sonraki adımlarını atma zamanı geldi. Birlikte ilerici değerlerimizi, bizleri birleştiren değerleri çatısı altına toplayacak yeni bir siyasi yuva inşa etme zamanı geldi. Benaki Müzesi’nde yeni bir parti kurmuyoruz, ülkeyi ve Yunan halkını ilgilendiren büyük tehlikelerle başa çıkabilecek bir hareketin başlangıcına katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

ESKİ PARTİSİ TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan, Yunan basınına yansıyan haberlerde, Papandreu’nun kuruluşunu açıklayacağı partisinin adının “Değişim Hareketi” (Kinima Allagis) olacağı belirtilirken, Panhelenik Sosyalis Hareket'in (PASOK) eski kurmaylarından Simeon Kedikoğlu, Filippos Sahinidis ve Mihalis Karhimakis gibi güçlü isimlerin yer aldığı bildirildi.

Bu arada, Papandreu’nun parti kurma kararı, eski partisi PASOK tarafından tepkiyle karşılandı. PASOK Sözcüsü Eva Kaili, yaptığı açıklamada, “Papandreu’nun kendisine ait kişisel bir parti kurarak babasının kurduğu PASOK’u batırmak isteyen bir mirasçı gibi hareket ettiğini” iddia etti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Yunanistan

  ,

  Parti

  ,

  İddia

  ,

  siyasi