Eski başbakana çocuk tacizi suçlaması

Eski başbakana çocuk tacizi suçlaması
Eski başbakana çocuk tacizi suçlaması
İngiltere'nin eski başbakanlarından Sir Edward Heath'e, milletvekilliği döneminde bir çocuğa tacizde bulunduğu suçlaması yöneltildi.

RADİKAL - Eski İngiltere Başbakanlarından Sir Edward Heath’in milletvekilliği döneminde bir çocuğa tacizde bulunduğu iddiası İngiltere gündemine oturdu. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Londra Metropolitan Polisi’nin söz konusu iddia ile ilgili soruşturma başlattığını, polisin olası taciz kurbanlarının kendilerine başvurması çağrısını aktardı.

Diğer yandan, 1990’lı yıllarda Edward Heath hakkında taciz iddiası ile ilgili yapılan suçlama  dosyalarının kapatıldığı öne sürülüyor. Bağımsız Polis Şikayetleri Komisyonu, o yıllarda Wiltshire Polisi’nin eski başbakana yönelik suçlamaların üstünü örtüp örtmediğini inceliyor. Telegraph gazetesi de 1960 yıllarda 12 yaşında olan bir erkek çocuğunun Edward Heath’in tecavüzüne uğradığı iddiasıyla polise başvurduğunu yazdı.

'SUÇLAMALAR TAM ANLAMIYLA ARAŞTIRILMADI'

Gazete, söz konusu soruşturmanın 1970 – 1974 yılları arasında başbakanlık yapan Muhafazakar Partili siyasetçinin açığa çıkarılmasını engellemek maksadıyla üstü örtülen çocuk tacizi suçlamaları davası kapsamında araştırıldığını belirtti. Telegraph gazetesi, geçtiğimiz yıl haziran ayında emekli bir polis memurunun Heath hakkındaki suçlamaların hiçbir zaman tam anlamıyla araştırılmadığını iddia ettiğini yazdı.

Gazeteye göre iddia edilen taciz, Edward Heath’in 1961 yılında milletvekili olduğu dönemde Londra’nın lüks semtlerinden Mayfair’de gerçekleşti.

ADI AÇIKLANMIYOR

Şimdi 60 yaşlarında olan taciz kurbanı Muhafazakar Partili milletvekili Heath’in tacizine uğradığını iddia ederken adı açıklanmayan davacı kamuoyunda ‘yalancı ve fantazici’ olarak eleştiriliyor.

Tacize uğradığını öne süren davacı, avukatına yazdığı mektubunda, Heath’in duş aldıktan sonra evinde sadece tek bir yatak odası olduğu ve yatağını onunla paylaşabileceğini söylediği aktardı. Heath’i 1965 yılında bir gazetede  eski İngiltere Başbakanlarından Margaret Thatcher ile yan yana çekilmiş fotoğrafından tanıdığını, hiç kimsenin kendisine inanmayıp onu yalancı olarak eleştirdiklerini dile getirdi. (Faruk Zabcı - Gonca Yağcı/DHA)