Eski Çad diktatörü Habre, Senegal'de gözaltına alındı

Eski Çad diktatörü Habre, Senegal'de gözaltına alındı
Eski Çad diktatörü Habre, Senegal'de gözaltına alındı
Binlerce muhalif için öldürme ve işkence emri vermekle suçlanan eski Çad diktatörü Hissene Habre'nin gözaltına alındığı bildirildi

DAKAR - Habre'nin avukatı El Hadji Diouf, 1990'da Senegal'e kaçan Habre'nin, başkent Dakar'daki evinde gözaltına alındığını duyurdu. Diouf, kendisinin ve Habre'nin ailesinin eski diktatörün şu an nerede olduğunu bilmediğini söyledi.

ABD 'deki İnsan Hakları İzleme Örgütü avukatı Reed Brody, Habre'nin, hakkında yasal işlem başlatılması için gözaltına alındığını düşündüğünü ifade etti.

Senegal hukukuna göre, jandarma teşkilatı, suçlama yapılmadan önce Habre'yi 48 saat gözaltında tutabilir. Bu süre bir defaya mahsus uzatılabiliyor.

69 yaşındaki Habre, iktidarda olduğu 1982-1990 yılları arasında muhaliflerine işkence etmek ve onları öldürtmekle suçlanıyor.

" Afrika 'nın Pinochet"si denilen Habre hakkında Senegal'de ilk olarak 2000 yılında soruşturma açılmış, mahkemeler Habre'nin Senegal'de yargılanamayacağına hükmetmişti. Habre'nin kurbanları daha sonra evrensel yargıdan faydalanarak, Belçika'da dava başvurusunda bulunmuştu. Böylece Habre, Belçika'da da insanlığa karşı suç ve işkenceyle suçlanmıştı.

Habre'nin yargılanması, Afrika'da savaş suçluları ile ilgili atılan önemli bir adım olarak görülüyor.(AA)