Eski cumhurbaşkanına dava yolda

Eski cumhurbaşkanına dava yolda
Eski cumhurbaşkanına dava yolda

İstifa etmek zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff (solda).

Almanya'da Hannover Savcılığı, görevinden istifa etmek zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a karşı soruşturmayı sürdürürken dava açma hazırlığı son aşamaya geldi.

Hannover Savcılığı, Wulff'un Aşağı Saksonya Eyaleti başbakanlığı döneminde Almanya 'nın Sylt kentinde geçirdiği tatilin masraflarını film yapımcısı David Groenewald'ın karşıladığı iddialarına ilişkin soruşturmada sona geldi. Savcılık ve Wullf'un avukatları Alman yasalarına göre 'bir çözüm bulmak' için masaya oturmalarına rağmen sonuç alınamadı. Alman medyası, Hannover Savcılığı'nın geçen ay Wulff ve Groenewold'a dava dosyasını kapatmak için teklif götürdüğünü, Wulff'un kabul etmesi halinde hakkında dava açılmayacağını ve dosyanın kapatılacağını yazdı. Wulff'un bu öneriyi kabul etmesi halinde ceza almayacağı halde suçsuz olmadığı yönünde hüküm de bulunmayacak.


Süddeutsche Zeitung gazetesi, Wulff, "Savcılık Wulff davasının sırf empati duyulduğu için değil, nedeni niçini sorgulanmadan, hukuki gerekçelerle durdurulması lazım. Ancak, savcılık buna yanaşmıyor, dava açmamak için para istiyor. Wulff bunu kabul etmediği için de aleyhine dava açılacak. Bu hukuki bir süreç değil, inatçılık sürecidir" görüşünü savundu.


Berlin'de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi de Wulff soruşturmasına ilişkin gelişmeleri 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesi ile ilgili Münih'te 17 Nisan'da başlayacak aşırı sağcı NSU davası ile ilişkilendirerek yorumladı. Gazete, Münih'teki mahkeme gibi Hannover savcılarının da kendi sistem ve anlayışları uyarınca doğru bir tavır sergilediğini kaydederek, "Ancak bu söz konusu tutumun, olası tek tutum olduğu ya da eleştirilemeyeceği ve hukuki kriterlere uygunluğunun denetlenemeyeceği anlamına gelmiyor. Münih davasında Federal Anayasa Mahkemesi'nin de yaptığı tam olarak bu. Ancak sürekli tekrarlanan deneyimlerin ortaya koyduğu bir gerçek var. Adalet sisteminden siyaseti telafi edecek şekilde hakemlik yapmasını beklemek, onları düzenli olarak sabrının sınırına dayandırmaktan başka işe yaramaz" diye yazdı. 


DHA


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  haber

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  adalet

  ,

  film