Eski Devlet Başkanı gazeteci cinayetine karışmakla suçlanıyor

Eski Devlet Başkanı gazeteci cinayetine karışmakla suçlanıyor
Eski Devlet Başkanı gazeteci cinayetine karışmakla suçlanıyor

Gazeteci Heorhiy Gongadze, 2000 yılının Ekim ayında kaçırılmış, başı kesik durumdaki cesedi aylar sonra bir ormanda bulunmuştu

Ukrayna'da Başsavcılık, eski Devlet Başkanı Kuçma'yı bir gazetecinin öldürülmesi olayına karışmakla suçladı

KIEV - Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Renat Kuzmin, eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma'nın, bir gazetecinin öldürülmesi olayına karıştığına ilişkin ellerinde kanıt olduğunu açıkladı.

Kuzmin, Rusya 'nın Ekho Moskvy radyosuna yaptığı açıklamada, “ Başsavcılık olarak ellerinde Kuçma'nın bu suça dahil olduğuna yetecek kadar delil olduğunu” belirtti.

GONGADZE 2000 YILINDA KAÇIRILARAK BAŞI KESİLMİŞTİ

Gazeteci Heorhiy Gongadze, 2000 yılının Ekim ayında kaçırılmış, başı kesik durumdaki cesedi aylar sonra bir ormanda bulunmuştu. Kuçma'nın eski güvenlikçisi, sesi eski Devlet Başkanı'na benzeyen birinin, gazetecinin suikaste uğrayacağına dair ifadeler kullandığı gizli bir ses kaydını yayınlatmıştı.

Gongadze'nin ölümüyla ilgili Kuçma hakkında daha önce de çeşitli suçlamalar olmasına rağmen mahkeme davayı 2011 yılında kapatmıştı.

Uzmanlar tarafından Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in “akıl hocası” olarak değerlendirilen Kuçma ise bu suça karıştığına ilişkin iddiaları yalanladı.(aa)