Eski Fransa First Lady'leri Nijeryalı kızlar için seferber

Eski Fransa First Lady'leri Nijeryalı kızlar için seferber
Eski Fransa First Lady'leri Nijeryalı kızlar için seferber

Carla Bruni (en solda) ve Valerie Trierweiler (en sağda).

Paris'te, Nijerya'da Boko Haram'ın kaçırdığı kızların serbest bırakılmaları için gösteri düzenlendi. Fransa lideri Hollande'ın eski partneri Valerie Trierweiler ve Sarkozy'nin eşi Carla Bruni gösteriye katılanlar arasındaydı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencilerin serbest bırakılması için gösteri düzenlendi.
Başkentin simgesi Eyfel Kulesi’nin altındaki gösteriye, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bir süre önce ayrıldığı partneri Valerie Trierweiler ile eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi, eski manken ve şarkıcı Carla Bruni de katıldı.
Göstericiler, “Kızlarımız Geri Verin” yazılı pankartlar taşıyarak Nijeryalı kızlarının serbest bırakılmasını istedi.
Trierweiler, gösteri öncesi basına yaptığı açıklamada, “Dünyada çatışmaların yaşandığı bölgelerde, okul çağındaki bütün genç kızlarla kadınların korumasını “talep etti.
Fransa, hafta sonu Nijerya’da kaçırılan kızlarla ilgili Paris’te güvenlik toplantısı düzenleyecek.
Fransa, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hollande’ın önerisi ile yapılacak toplantıya Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan’ın katılmayı kabul ettiğini belirtmişti.
Nijerya’ya komşu dört ülke Benin, Kamerun, Çad ve Nijer yetkililerinin katılımı konusunda ise hala teyit beklenen toplantıya, ABD ve AB temsilcileri de iştirak edecek.
Toplantıda, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencilerin durumu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Boko Haram örgütüne yaptırım uygulama konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.
AB dışişleri bakanları tarafından dün alınan kararda, Nijerya’nın kuzeyindeki terörist saldırılardan derin endişe duyulduğu belirtilerek, yüzlerce sivilin ayrım yapılmaksızın öldürülmesi ve 200’den fazla kız öğrencinin kaçırılması güçlü şekilde kınanmıştı.

Boko Haram kızlara ait görüntüleri yayınladı

Michelle Obama'dan bir ilk!