Eski Kolombiya Devlet Başkanı hakkında soruşturma

Eski Kolombiya Devlet Başkanı hakkında soruşturma
Eski Kolombiya Devlet Başkanı hakkında soruşturma
Uribe'nin Kolombiya Birleşik Meşru Müdafaa örgütü milisleriyle bağlantısı olduğu iddia ediliyor

ANKARA - Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe hakkında “milislerle bağlantısı olduğu” suçlamasıyla başsavcılık tarafından ön soruşturma başlatıldı.

BBC'nin haberine göre, Kolombiya başsavcılığı, hükümlü eski sağcı milislerin ifadeleri üzerine eski Devlet Başkanı Uribe hakkındaki ön soruşturmayı yeniden başlatma kararı aldı.

Uribe'ye karşı ifade veren milislerin, Alberto Guerrero olarak da bilenen Pablo Hernan Sierra ve Juan Guillermo Monsalve olduğu belirtildi.

ESKİ MİLİSLER ÖRGÜT BAĞLANTISINI İTİRAF ETTİ

Milisler, Uribe'nin, Kolombiya Birleşik Meşru Müdafaa (AUC) örgütü ile güçlü bağlantıları olduğunu ve 1990'lı yıllarda Antioquia eyaleti valisiyken bir cinayetin azmettirilmesinde rolü bulunduğunu iddia ediyorlar.

Eski Devlet Başkanı ise, Twitter hesabında iddiaları, "mahkum olan zehir taciri paramilislerin öç alma yöntemi" olarak değerlendirdi.

Kolombiya'da 2002-2010 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Uribe, solcu Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ne (FARC) karşı savaş başlatmıştı.

Uribe'nin, kuzeni Mario Uribe dahil olmak üzere bazı yakın yardımcıları, AUC ile işbirliği yapmaktan suçlu bulunmuştu.(aa)