Eski korumalar: Ölüm emri Haşimi'den

Eski korumalar: Ölüm emri Haşimi'den
Eski korumalar: Ölüm emri Haşimi'den

Davutoğlu, Interpol ün kırmızı bülteniyle ilgili Haşimi Türkiye de istediği kadar kalabilir demişti. Fotoğraf: HAKAN GÖKTEPE/AA

Türkiye'de ağırlanan ve Interpol tarafından aranan Haşimi'nin eski korumaları patronun emriyle suikast ve bombalama eylemlerine karıştıklarını öne sürdü.

BAĞDAT / AP-REUTERS
Interpol’ün hakkında kırmızı bülten çıkarttığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin 9 Nisan’dan beri Türkiye ’de himaye görmesi Ankara -Bağdat ilişkilerini gererken Sünni liderin eski korumaları patronlarını suçladı. Haşimi’nin terör suçlamasıyla gıyabında yargılandığı duruşmada ifade veren eski koruma Ahmet Şevki, saldırı talimatlarını Haşimi’den aldığını iddia etti. Şevki, “O, benden bomba yerleştirilmiş aracı, Burasa Camii’nin yakınına park etmemi istedi, ben de eylemi gerçekleştirdim. Bu tür operasyonların başlama talimatını ya bizzat kendisi veya damadı Ahmed Kahtani veriyordu” dedi. Şevki, Galib el Esedi adlı bir güvenlik yetkilisinin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak da “Esedi’yi hedef alan operasyonun komutanı bendim. Esedi, Haşimi için bir sorundu, benden onu ortadan kaldırmamı istedi” diye konuştu. 2005-2011 arasında 150 bombalama, suikast ve saldırı eyleminden sorumlu tutulan Haşimi’nin bir diğer koruması Uday Gazi Emin ise bombalama eylemlerine Kahtani’nin emriyle katıldığını anlattı. 2009’da Bağdat’ta bir bombalama eylemine katılmak istemediğinde Kahtani’nin kendisini ve ailesini öldürmekle tehdit ettiğini söyleyen Emin, Haşimi’nin talimatıyla öldürdükleri yetkililer arasında Tuğgeneral Talib Balaasim’in de olduğunu belirtti. 

Suikast için bahşiş iddiası
“Haşimi bana devletin çıkarlarına karşı çalışan bazı yetkilileri öldürme ve kontrol noktalarında operasyonlar yapma görevi vereceğini söyledi” diyen Emin daha sonra Kahtani’nin Balaasim’i öldürmek için kendisiyle birlikte üç korumaya susturucu silah verdiğini kaydetti. 26 Eylül 2011’de Balaasim’i öldürdüklerini belirten Emin “2 gün sonra Haşimi bizi kabul edip hayır duası etti. Paylaşmamız için 3 bin dolar ödeme yapıldı” dedi. Operasyona katılan Yasir Saadi Hasun ise Balaasim’e Emin değil kendisi ve kardeşinin ateş açtığını söyledi. Bir diğer koruma Ahmed Cuburi ise ‘Kasım 2011’de Haşimi’nin canını sıkan ulusal güvenlik yetkilisi İbrahim Salih Mehdi ve karısını öldürdüklerini’ anlattı. Ahmet Kahtani de Haşimi ile birlikte Türkiye’de. Ankara davanın siyasi olduğunu belirtip Haşimi’nin Irak’a iade edilmesi çağrısını reddediyor. Haşimi daha önce korumalardan zorla ifade alındığını söylemişti. 

Barzani Türkiye’de
Bu arada Irak’ın kuzeyindeki Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 2. kez görevi üstlendikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ’la görüşecek.