Esselame Kapısı da muhaliflere geçti

Esselame Kapısı da muhaliflere geçti
Esselame Kapısı da muhaliflere geçti
Kilis Öncüpınar Gümrük Kapası'nın karşısında yer alan Suriye'ye ait Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolü de muhalif güçlerin eline geçti.

KİLİS - Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın karşısında yer alan Babesselam Sınır Kapısı ile Karkamış'taki Cerablus Sınır Kapısı'nın kontrolünün muhaliflerin eline geçmesinin ardından, dün gece de Kilis'teki Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolü de Esad birliklerinin elinden alındı.

Gece geç saatlerde başlayan ve sabaha kadar yer yer devam eden çatışmaların ardından, Suriye ordu birlikleri Esselam Sınır Kapısı'ndan çekildi. Bunun üzerine Suriye'li muhalifler Esselame Sınır Kapısı'na gelip kapıdaki direkte asılı bulunan ve iki yıldız ile kırmızı, siyah ve beyaz renklerden oluşan resmi Suriye bayrağını indirip, yerine yeşil, beyaz ve siyah renkler ile 3 kırmızı yıldızdan oluşan kendi bayraklarını astılar.

Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı'nın karşı tarafında yer alan Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçiren muhaliflere konteyner kentte kalan Suriyelilerin, araçla su ve yiyecek götürdükleri görüldü. Sınır boyunca yer yer silah seslerinin geldiği Öncüpınar Gümrük Kapası'ndan Türk vatandaşları ile araçların Suriye'ye geçişine gümrük yetkilileri can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle müsaade etmediği bildirildi.

Suriye sınırında görevli Türk askerleri, sınırdan görüntü çekmeye çalışan Türk ve yabancı basın mensupları ile bölgede yer alan sebze ve meyve bahçelerinde çalışan köylüleri sınırdan uzaklaştırdıkları görüldü. Askerlerin sınır boyu zırhlı araçlar eşliğinde çok sıkı askeri önlem aldıkları gözleniyor. (aa)