Estelle'deki Yahudi aktivist: İsrail hırsızlık yaptı

Estelle'deki Yahudi aktivist: İsrail hırsızlık yaptı
Estelle'deki Yahudi aktivist: İsrail hırsızlık yaptı

Stockel, oğlu Damiano ile birlikte.

Gazze yolunda İsrail donanmasının müdahale ettiği Estelle gemisinde bulunan İtalyan Yahudisi Marco Ramazzotti Stockel, askerlerin bütün paralarını aldığını ve arkadaşlarına elektrik şoku verildiğini söyledi.

ROMA - Gazze'ye giderken, İsrail donanmasının müdahale ettiği Estelle gemisinde bulunan İtalyan aktivist Marco Ramazzotti Stockel, Estelle'i "çıplak elle yürütülen bir mücadeleye" benzetti.
“İnanılmaz tarihi boyutu olan güzel bir Akdeniz ülkesi” ifadesiyle tanımladığı Türkiye 'yi çok sevdiğini belirten Stockel, müdahaleden, Filistin halkının sıkıntılarına, İsrail'in dış politikasına ve Türkiye-İsrail ilişkilerine kadar pek çok konuda, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
“Estelle neydi? Estelle bir mücadeleydi. Çıplak elle yürütülen bir mücadeleydi” diyen Stockel, İsrail ordusunun karşısında sadece 30 kişi olduklarını belirtti.
Bu 30 kişinin arasında 5 Yahudi, 5 de Avrupa Parlamenteri olduğunu vurgulayan 65 yaşındaki aktivist, “Bu gemi bir Avrupa barış politikasıydı. İsrail'e askeri politikalarının geçerliliğinin olmadığını, faydasının olmadığını söyleyen bir girişimdi” dedi.
Stockel, “30 kişilik bu tekneye, 4 savaş gemisi, tepemizde operasyonu kumanda eden 1 helikopter, onlarca sürat ve zodiac botlarıyla dolu etkileyici ama bir o kadar da gülünç bir ordu ile müdahale edildi. Teknede bulunanların yarısı yaşlıydı, yarımız beyaz sakallıydık" ifadelerini kullandı.
İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında neler düşündüğü sorulan Stockel, “Hiç kimse Mavi Marmara'yı unutmayacak. Bu girişimde hayatını kaybeden Türkler unutulmayacak. Herkesin tabi ki korkusu vardı. Ama İsrail askerlerinin büyük hatalar yapmayacağını biliyorduk. İsrail, Mavi Marmara'nın bedelini politik açıdan fazlasıyla ödedi. Korkumuz vardı, özellikle Yahudilerin ama her şey yolunda gitti” yanıtını verdi.
Stockel, “Diplomatik servisimizin benim, askerler tarafından darp edilmiş olabileceğimden oldukça endişe ettiğini biliyorum. Evet, bana bir şey olmadı ama benim arkadaşlarım, İsrailli arkadaşlarım, askerler tarafından dövüldü ve elektrik şoka maruz bırakıldı. Bir Yunan arkadaşım tam 5 kere elektrik şoku aldı. Bizi gözaltına aldılar ve bize çeşitli suçlamalar yönelttiler” şeklinde konuştu.
Kendilerini sorgulayan yargıcın, özgürlük için mücadele ettiklerine karar verdiğini ama hemen serbest bırakılmadığını anlatan Stockel, çok ilgili ve nazik olarak nitelediği bir İtalyan diplomatın sayesinde serbest bırakılarak, yurduna döndüğünü dile getirdi.
İsrail'i "hırsızlıkla" suçlayan İtalyan aktivist, İsrail'de uçağa binmeden önce İsraillilerin, tüm parasına el koyduğunu ve beş parasız Roma'ya gönderildiğini anlattı.


“İSRAİLLİLER BİZE HAİN DİYOR”


İsrail toplumunun bu organizasyonu ve içinde Yahudilerin olmasını anlayamadığını ifade eden Stockel, “Bizi ihanet edenler olarak görüyorlar ama biz Akdeniz'de barış için mücadele ediyoruz, özellikle Yahudiler için” dedi.
Stockel, “Hiç kimse Filistin halkının çektiği acıları inkar edemez. Filistin'e baktığınızda, çok korkunç acılar çeken bir memleket görüyorsunuz. Yahudilerin güvenliği, nasıl oluyor da İsrail devletinin askeri temelli politikalarına dayanıyor? İsrail, nasıl oluyor da Yahudileri koruyacağım derken, bütün dünyanın düşmanı haline getirebiliyor” ifadeleriyle İsrail'i eleştirdi.
Kendisinin de Yahudi olduğunu anımsatan Stockel, “Kesin olarak Siyonist politikanın karşısındayım. Çünkü, bu öyle bir politika ki, Yahudilerin de karşısında, onların yararına değil. İsrail'in politikası Yahudilerin çıkarlarına aykırı” şeklinde konuştu.
Yahudilerin, tarihte canlarını kurtarmak için İspanya ve Portekiz'den bazı Arap ülkeleri ve Osmanlı devletine kaçtığını anımsatan Stockel, “Siyonist propaganda der ki, Yahudilerin düşmanı, Araplar ve Müslümanlar. Bu kesinlikle doğru değil. Bunu söylemeyi önemsiyorum, ben Müslüman bir ülkede yetiştim. 12 Müslüman ülkede çalıştım ve Türkiye'ye hayranım” dedi.
Stockel, “Benim İsrail'e sığınmaya hiçbir şekilde ihtiyacım yok. İtalya'da, Avrupa'da, bizler hem Yahudi hem vatandaş olabiliyoruz. Müslümanlarla birlikte, sakince huzurlu bir şekilde yaşayabiliriz. Müslümanlarla birlikte demeyi çok önemsiyorum. Çünkü, Müslümanlar, benim hayatımda büyük yer kaplıyor” ifadelerini kullandı.
İsrail-Türkiye ilişkilerine ilişkin de Stockel, “İsrail Akdeniz bölgesindeki tek müttefikini de kaybetti. Öyle bir başarısız politika ki, sonunda Türkiye'yi de kaybetti. Bu politika ileriyi görmeyen, kısa dönem politikasıdır” diye konuştu.
Stockel, İtalyan Yahudileri olarak, Yahudilerin geleceğinin korunması için bu politikanın değişmesine ihtiyaç olduğunu belirterek “Bu nedenle bizim hem Filistin hem de Yahudiler için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.


“YENİDEN GİTMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIM”


Fırsat bulursa Gazze'ye yine gidip gitmeyeceği sorulan Stockel, "Gazze'ye yeniden gitmek istiyorum. Gazze'ye gitmenin yollarını araştıracağım. Yahudilere, bu olayda Filistin tarafında olduğumu göstermem gerekiyor. Akdeniz'de, İsrail'in yaptığı gibi çılgın askeri politikalara yer yok. Akdeniz'de barış diplomasisine ihtiyacımız var, aksi takdirde yaşayamayacağız” yanıtını verdi.
Stockel'in oğlu Damiano ise babasının böyle bir organizasyonda olmasından ötürü neler hissettiği yönündeki soruya, “Açıkçası ailem hep böyle zor yerlere gittiği için bunlara alıştık. Endişe, görev anlayışı nedeniyle bir şekilde geride kalıyor. Bir yerden sonra endişe etmemenin yollarını arıyorsunuz. Çünkü endişe etmek gereksiz. Babamın bu tür durumları idare etmede çok yetkin olduğunu biliyoruz” cevabını verdi.
Saldırıyı nasıl öğrendiğine dair soruya Damiano, olayı sosyal paylaşım sitesi 'twitter'dan takip ettiğini belirterek, “Annem de geç de olsa İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından bilgilendirildi” dedi.
Damiano Stockel, “Biliyorduk ciddi bir yaralanma durumu yoktu ama ne zaman yolculara elektro şokla müdahale edildiği haberi geldi, o zaman endişelenmeye başladık” diye konuştu. (aa)