Euro Bölgesi liderleri Yunanistan için toplandı

Euro Bölgesi liderleri Yunanistan için toplandı
Euro Bölgesi liderleri Yunanistan için toplandı
Euro Bölgesi liderleri, Brüksel'de gerçekleştirilen zirve öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için elimden gelen her şeyi yapacağım" dedi. Merkel resti çekti: Yunanistan'la 'bedeli ne olursa olsun' anlaşma yapmayız.

RADİKAL- Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Brüksel'de yapılan Euro Bölgesi liderler zirvesi girişinde açıklamalarda bulundu. Yunanistan lideri, "Buraya (Brüksel) uzlaşmak için geldim. Bunu, Avrupa 'yı bölünmüş değil birlik olarak görmek isteyenlere borçluyuz" dedi.

Zirve öncesi konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Yunanistan'ı Euro ölgesi'nde tutmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Sadece Yunanistan'ın geleceğinin söz konusu olmadığına dikkati çeken Hollande, "Söz konusu olan Avrupa" ifadesini kullandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Yunanistan'la her koşulda anlaşmaya varılmayacağına işaret ederek, "Yunanistan'la 'bedeli ne olursa olsun' anlaşma yapmayız" dedi.

Euro Bölgesi, Yunanistan'ın verdiği sözlere karşı temkinli

'GÖRÜŞMELER ZOR GEÇECEK'

Yunanistan'ın güvenilirlik ve inandırıcılığını kaybettiğini söyleyen Merkel, görüşmelerin zor olacağını kaydetti.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar da "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını yeğleriz ama bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekli. Yunanistan Hükümeti sorumluluklarını yerine getirmeli" değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan parlamentosu yeni tekliflere 'evet' dedi

Geçmişte yaşananların Yunanistan'a duydukları güveni zedelediğini anlatan Cerar, "Eğer mümkünse anlaşmaya varılmasını sabırla bekliyoruz ama Yunanistan güvenilir bir ortak olduğunu ispat etmeli" diye konuştu.

Malta Başbakanı Joseph Muscat ise maliyeti her ne olursa olsun Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutamayacaklarını bildirdi.

Yunanistan'da durumun daha kötüye gittiğine dikkati çeken Muscat, "On gün önce yeterli olan bugün yeterli olmayabilir. Çünkü Yunanistan'da durum daha kötüye gitti. Burada bütün seçenekleri konuşuyoruz. İlk tercih Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasıdır" ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise son saniyeye kadar bir anlaşma için çabalayacağını söyledi.

(AA)