Euro Tüneli'nde bir mülteci daha öldü

Euro Tüneli'nde bir mülteci daha öldü
Euro Tüneli'nde bir mülteci daha öldü
Fransa'dan İngiltere'ye geçiş yapmak isteyen yüzlerce mültecinin Euro Tüneli'ne akın ettiği bildirilirken, Sudanlı bir mültecinin kamyon altında kalarak hayatını kaybettiği açıklandı. Böylece tünelde son iki ayda ölen mülteci sayısı 9'a çıktı.

RADİKAL - Fransa'dan İngiltere 'ye geçiş yapmak isteyen yüzlerce mültecinin dün gece Euro Tüneli'ne akın ettiği bildirildi. Yaklaşık bin 500 mülteci, tünel girişinde bekleyen kamyon ve TIR'lara ya da tren vagonlarına binerek tüneli aşmaya çalıştı. 25 – 30 yaşları arasında bir Sudanlı mülteci, bir vagona ulaşmaya çalışırken kamyon altında kalarak can verdi.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Euro Tüneli'ndeki gelişmeleri ele almak üzere Fransız mevkidaşı Bernard Cazeneuve ile Londra'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, tünelin güvenliği için 7 milyon sterlin ek finansman sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

CAMERON: KAYGI VERİCİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, resmi bir ziyaret için bulunduğu Singapur'da Euro Tüneli'ndeki koşullar hakkında açıklamada bulundu. Cameron, "durumun kaygı verici olduğunu" söyledi.

Bu arada İngiltere ile Fransa'yı birleştiren demiryolunun operatörü Eurotunnel mülteciler nedeniyle alınan ek güvenlik önlemleri ve gecikmelerin şirketi zarara uğrattığını açıkladı. Eurotunnel, İngiltere ve Fransa hükümetlerinden 9,7 milyon euro tazminat talebinde bulundu.