Everest'te çığ felaketi: Dağcılar tehlikede

Everest'te çığ felaketi: Dağcılar tehlikede
Everest'te çığ felaketi: Dağcılar tehlikede
Nepal'deki 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından Everest Dağı'nda çığ meydana geldiği ve çığ sonucu en az 8 dağcının hayatını kaybettiği bildirildi. Bazı dağcıların kaybolduğu ve ulaşılamadığı ifade edildi.

RADİKAL – Nepal’de yüzlerce kişinin canını alan 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından Everest Dağı’nda meydana gelen çığ felaketi sonucu dağcıların risk altında olduğu ifade edildi. Associated Press , şu ana kadar en az 8 dağcının hayatını kaybettiğini bildirdi. Yaralı sayısı ise henüz bilinmiyor. Nepal İçişleri Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada 30 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Dağcıların bir kısmının kaybolduğu ve ulaşılamadığı belirtilirken, çığ felaketinin dağın en tehlikeli bölgesinde meydana geldiği açıklandı. Aynı bölgede birçok dağcının çadırı bulunuyor. Dağcıların dağın aşağı kısımlarına doğru kamplardan kaçtığı bildirildi.

7,9'luk deprem sonrası ilk görüntüler

DAĞCILAR MAHSUR KALDI

Romanyalı dağcı Alex Gavan, çığ felaketinin ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter ’da yaptığı açıklamada, çok fazla sayıda insanın dağda mahsur kaldığını söyledi. Bir başka dağcı Daniel Mazur ise, dağın eteklerindeki kampın ağır hasar gördüğünü ve ekibinin mahsur kaldığını belirtti. Mazur, “Lütfen oradakiler için dua edin” dedi.

Nepal'de 7,9 büyüklüğünde deprem