Evet, Türkler yakalanmış olabilir ama...

Evet, Türkler yakalanmış olabilir ama...
Evet, Türkler yakalanmış olabilir ama...
Kaynaklar Halep'te 4 Türk subayın tutuklandığını reddederken savaşmaya giden Türk vatandaşlarının yakalanmış olabileceğini belirtti.

Suriye’de rejime yakın El Vatan gazetesinin ‘4 Türk savaş pilotunun Halep’teki Koerc askeri havaalanına sızmak isterken yakalandıklarına dair iddiası, Türk Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yalanlamaya rağmen gündemdeki yerini koruyor. Radikal’e konuşan Ankara ’daki diplomatik kaynaklar askeri ya da resmi herhangi bir kişinin kesinlikle tutuklanmadığını belirtse de savaşa gidip de yakalanan Türk vatandaşlarının olabileceğini kaydederek “Biz de konuyu araştırıyoruz” dedi.
‘Muhalifler ele verdi’
Londra’da basılan El Kuds El Arabi gazetesi ise ‘pilotların muhaliflerin Suriye ordusuna aktardığı istihbarat üzerine yakalandığını’ iddia etti. ‘Ordunun pilotları sınırı geçmelerinin hemen ardından takibe alıp havaalanına yaklaştıkları anda tutukladığını’ öne süren gazeteye göre istihbaratın sorguladığı pilotlar, başta Özgür Suriye Ordusu’nun silahlandırılması olmak üzere Türkiye ’nin Esad rejimine karşı attığı adımlara ilişkin önemli bilgiler verdi. El Vatan pilotların bölgeye silahlı muhalif grup eşliğinde geldiğini öne sürmüştü. Rus Ria Novosti ve Çin haber ajansı Şinhua da iddialara yer verdi. Rusya’nın Sesi Radyosu ise emekli General Muhammed İsa’nın şu iddiasını aktardı: “Haberde yanlış olan tek şey pilotların sayısı. Sayıları 4’ten daha fazla. Durum çok ciddi. Bu kişiler üssün yakınında yakalandı. Pilotlar, silahlı grubun desteğiyle bu üsse sızmak niyetindeydi. Amaçları henüz net belirlenmiş değil. Sadece tahmin yürütelebiliriz. Büyük olasılıkla, pilotlar uçakları ele geçirip Suriye’nin stratejik noktalarına saldırmayı düşünüyordu.”
BM: Ölü sayısı 60 bini buldu
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şam’da benzin istasyonuna düzenlenen hava saldırısında 70 kişinin öldüğünü belirtti. BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay da 22 ayın ölü bilançosunu 59 bin 648 olarak verdi.

Türkiye’ye karşı protesto 

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki THY ofisi, Suriye’de kaçırılan Lübnanlılar için düzenlenen bir protestoya sahne oldu. Mayısta İran’a yaptıkları dini ziyaretten dönerken Azaz’da kaçırılan Lübnanlıların yakınları, THY ofisinin giriş kapısına kırmızı mühür vurup çalışanların girişini engelledi. Aileler, kaçırılan 11 kişiden 9’unun hâlâ rehin tutulduğunu belirterek ‘Türkiye’nin kaçıran kişi ya da kişilere baskı yapmasını’ talep etti. Ailelerin sözcüsü Adham Zogheib “Bir sonraki adımımız Türk malları için boykot çağrısı yapmak olacak” dedi. (BEYRUT/ NAHAR NET)