"Evet, yine yapardım"

"Evet, yine yapardım"
"Evet, yine yapardım"
Bugünkü duruşmada savunmasını yapan Breivik, saldırıların arkasında durdu.

STOCKHOLM - Norveçli terörist Anders Behring Breivik, bugünkü duruşmada, düzenlediği saldırıların arkasında durarak “Temmuz ayında yaptığım saldırılarla İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kamuoyunda en çok ses getiren saldırıyı düzenledim” dedi.

Breivik, savunmasının büyük bölümünde İslam'a ve Müslümanlar’a karşı görüşlerini dile getirdi, göçmen politikasına, çok kültürlülüğe karşı olduğunu vurguladı.

Duruşma, Breivik savunmasına başlayana kadar televizyondan canlı yayınlandı.

Daha sonra gazeteler, Breivik'in savunmasından alıntılar yaparak internet sayfalarında yayımladı. Breivik, hazırladığı savunmasını kağıttan okumaya başlamadan önce hakime, “Umarım sözümü kesmezsiniz” dedi.

Müşteki yakınlarına saygım var
Breivik daha sonra, duruşma salonunda bulunan müşteki ve müşteki yakınlarını düşündüğünü ve onlara saygısından dolayı ses tonunu ayarlayıp daha alçak sesle konuşacağını söyleyerek, savunmasını okumaya başladı.

Gazeteler Müslüman ve Marksist içerikle dolu
Avrupa ülkeleri ve Norveç'te çok kültürlülüğe karşı görüşlerini anlatan Breivik, Avrupa ülkelerinde çok kültürlülüğe karşı görüşlerin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dile getirilemediğini öne sürdü.

Breivik, Norveç ile Avrupa ülkelerinde gazete ve gazetecilerin objektif olmadığını, gazetelerin İslam ve Marksist içeriklerle doldurulmasına izin verildiğini, çok kültürlülüğü destekleyen bir gazetecinin gazeteci değil, siyasi bir eylemci olduğunu iddia etti.

Düzenlediği saldırıların arkasında duran Breivik, “Evet yine yapardım” dedi.

Breivik, terörist olmadığını, Ütoya'da bulunanların arasında çocuk yaşta kimsenin bulunmadığını, hepsinin Norveç'teki partinin gençlik kolları üyeleri olduğunu söyledi. Breivik savunmasında, “Küçük bir barbarlığın, daha büyük bir barbarlığı önlemek için gerekli olduğunu” da savundu.

Terörist değil kahraman
"Halkı için mücadele eden birey ya da grupların terörist olmadığını" söyleyen Breivik, Kızılderili Oturan Boğa'nın (Sitting Bull) mücadelesinden örnek vererek, "Halkını beyazlardan korumak için mücadele verdi. Bugün kendisinden kahraman olarak söz ediliyor, terörist olarak değil" dedi. Bugün Müslümanların asimile olduğu bir ülkenin bulunmadığını da savunan Breivik, Norveç'te birçok saldırının arkasında Müslümanlar’ın olduğunu söyleyerek, dünyada değişik ülkelerde Müslümanlar tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılardan da örnekler verdi.

Bu arada Breivik savunmasını okurken, mahkeme salonunda bulunan müşteki avukatları Breivik'i uyararak, müşteki ve yakınlarının Breivik'in savunmasından dolayı rahatsızlık duyduğunu, savunmasını bir an önce tamamlaması gerektiğini söylediler.

Duruşmaya TSİ 12.30'da öğle yemeği için ara verildi. Bir saatlik aradan sonra duruşmaya devam ediliyor. (aa)