Eylemci vatandaşlara gemi servisi

Eylemci vatandaşlara gemi servisi
Eylemci vatandaşlara gemi servisi
Avustralya hükümeti, balina avlayan bir Japon gemisini "işgal eden" 3 Avustralyalı eylemciyi almak için gemi gönderdi

CANBERRA - Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Tokyo yönetiminin eylemciler hakkında yasal işlem yapılmayacağını açıklamasının ardından yola çıkan geminin birkaç gün içinde avcı gemisine ulaşacağını söyledi.

GEMİYE İZİNSİZ ÇIKIYORLAR
Balina avına karşı mücadele eden Geoffrey Owen Tuxworth (47), Simon Peterffy (44) ve Glen Pendlebury (27), Deniz Çobanı Koruma Topluluğu bayraklarıyla birlikte pazar günü Avustralya'nın güneybatı açıklarında seyreden Shonan Maru 2 adlı gemiye izinsiz çıkmıştı.

GİLLARD: GEMİ İŞGAL ETMEK KABUL EDİLEBİLİR
Gemileri işgal etmenin kabul edilebilir bir eylem olmadığını ve vatandaşların cebinden çıkan vergilere mal olduğunu vurgulayan Avustralya Başbakanı Gillard, Japonya hükümetine işbirliği için teşekkür etti.

Gillard, balina avıyla mücadelenin en etkili yolunun yasal mücadele olduğunu kaydetti.

Japonya hükümeti, gemiye çıkan eylemcilerin silah taşımadıklarını ve herhangi bir şekilde şiddete başvurmadığını belirterek, haklarında yasal işlem yapılmayacağını açıklamıştı.

Aynı gemiye 2010 yılında izinsiz çıkan ve bir bıçak taşıyan Deniz Çobanı eylemcisi Pete Bethune, sınırdışı edilmeden önce Japonya'da 5 ay hapis yatmıştı.

Japonya'nın "terörist örgüt" ilan ettiği Deniz Çobanı örgütü, üç eylemcinin gemiye küçük botlarla ulaştığını ve gemidekilere "Bizi Avustralya'ya götürün ve bizim sularımızı terk edin" dediklerini söyledi.(aa)