'Eylemi bitir siyasete dön'

'Eylemi bitir siyasete dön'
'Eylemi bitir siyasete dön'
Mısır İçişleri Bakanlığı Mursi yanlılarına ikazını yineleyip "Eylemlerin bitirilmesi Müslüman Kardeşler'e siyasete dönme fırsatı verecek" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden bu yana tansiyonun düşmediği Mısır’da dün İçişleri Bakanlığı’ndan Müslüman Kardeşler’e yeni ‘teklif’ gelirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, ‘ordunun demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğu’ açıklamasından geri adım attı. Bakanlık adına ‘Mursi yanlılarının eylem alanlarını terk etmeleri halinde protestoculara güvenli çıkış sağlama’ çağrısını yineleyen sözcü Hani Abdullatif meydanları boşaltmamakta kararlı olan İhvan’a ‘siyaset’ önerdi. Devlet televizyonunda konuşan Abdullatif, başta başkent Kahire’nin Adeviyye ve Nahda meydanlarında mesken tutan Mursi yanlılarına seslenip ‘oturma eylemlerini bitirmeleri halinde Müslüman Kardeşler’in siyasi süreçte normal bir rol üstlenebileceğini’ söyledi. Abdullatif, “Oturma eylemlerini sürdürerek Müslüman Kardeşler’e zafer sağladığınıza inanıyorsanız, asıl güvenli çıkış yapmanız Müslüman Kardeşler’in siyasi süreçteki rolüne dönmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Sözcü, meydandakilerin güvenliğinin sağlanacağını, haklarının savunulacağını ve rahatça evlerine, işlerine dönebileceklerini belirtti. 

‘Eylemcilerin beyni yıkandı’
Latif ayrıca, cinayet, işkence ve adam kaçırma gibi suçlara karışanlar hakkında soruşturma yapılacağını söylerken, ‘aslında pek çok kişinin eylemden ayrılmak istediğini ancak protesto liderlerinin tehditleriyle karşılaştığını’ savundu. Eylemcilere seslenen Latif, “Sizlerin beyni yıkandı, manipülasyonlara maruz kaldınız. Siyasi pazarlık kozu olarak kullanılıyorsunuz” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradey’den benzer bir açıklama geldi. Baradey, ‘ciddi suçlara karışmadıkları sürece Mursi dahil Müslüman Kardeşler liderleri için güvenli çıkış seçeneğinin gündeme gelebileceğini’ söyledi. Baradey, Mursi hakkındaki suçlamaların çok ciddi olmaması halinde düşmesinden memnun olacağını da söylerken, Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi’nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddialarını da reddetti. 

Kerry geri adım attı
Öte yandan Kerry ise tepki çeken açıklamasını düzeltme arayışına girip Mısır’da tüm tarafların, barışçıl ve kapsayıcı bir çözüm için çalışması gerektiğini söyledi. Kerry, “Geçici hükümetin göstericilerin barış içinde gösteri yapmalarını sağlama alanı oluşturma sorumluluğu var. İstediğimiz son şey daha fazla şiddet. Ama göstericilerin de Mısır’da her şeyin ilerlemesini durdurmama sorumluluğu da bulunuyor” dedi.
Bu arada ABD, diplomatik çabalarına hız verip Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns’ü Kahire’ye gönderdi. İlk olarak ‘Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi’ yetkilileriyle bir araya gelen Burns ardından Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile görüştü.

Burns: Yeni söylem geliştirin
Burns’ün görüşmede, Hareket yetkililerine, ‘stratejilerini değiştirmeleri, yeni bir söylem geliştirmeleri, gösterilere son vermeleri ve siyasi sürece katılmaları’ çağrısında bulunduğu belirtildi. Müslüman Kardeşler sözcüsü Muhammed Baltacı ise Burns’e, Mursi’nin temsil ettiği ‘meşruiyetin iadesine’ dair taleplerinden vazgeçmediklerini ilettiklerini belirtti. Baltacı, Burns’e ayrıca Kerry’nin açıklamalarını kınadıklarını aktardıklarını vurguladı. Bakan Fehmi’nin ise Burns’e, ‘hükümetin şiddete karşı çıkıp barışçıl olmaları halinde hiçbir siyasi grubun dışta bırakılmayacağı bir milli mutabakat sağlanması konusunda kararlı olduğunu’ iletti.

‘Kart sihirbazlığı’ eleştirisi

Washington Post başyazısında Kerry’yi eleştirdi. ‘Kerry’nin kafa karışıklığı’ başlıklı yazıda şöyle denildi: “Bu sözler, her yerdeki Müslümanlara demokrasinin bir kart sihirbazlığı olabildiği mesajını verecek: Bir görürsün, bir görmezsin. Temkinli olup Mısır’a yılda 1.5 milyar dolarlık yardımın kesilmesine neden olabilecek ‘darbe’ ifadesini kullanmaktan kaçınmak bir şey, seçilmiş bir cumhurbaşkanını daha yeni iktidardan indiren ordunun ‘demokrasiyi yeniden inşa ettiğini’ öne sürmek başka şey. Kerry’nin sözleri özensiz ve tehlikeliydi. Hiç şüphesiz, bu sözler Savunma Bakanı Sisi tarafından güvenoyu gibi algılanacak ve orduyu Müslüman Kardeşler’e karşı şiddet ve baskı kampanyası uygulamada cesaretlendirecek.”