Ezidi kadınlar IŞİD vahşetini anlattı

Ezidi kadınlar IŞİD vahşetini anlattı
Ezidi kadınlar IŞİD vahşetini anlattı
Terör örgütü IŞİD'in elinden kaçmayı başaran Ezidi kadınlar, maruz kaldıkları şiddeti insan hakları savunucularına anlattı.

RADİKAL - İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), terör örgütü IŞİD'in elinden kaçmayı başaran 20 kadar Ezidi kadın ve kız çocuğu ile konuştu.

İnsan hakları savunucularına IŞİD'in elindeyken maruz kaldıkları şiddeti anlatan Ezidi kadınlar, sistematik olarak tecavüz ve kötü muameleye uğradıklarını, zorla evlendirildiklerini, ayrıca din değiştirmeye zorlandıklarını söyledi. Ezidi kadınların anlatımları doğrultusunda hazırladıkları raporu New York'ta kamuoyuna sunan İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilileri, görüşmelerin Kuzey Irak 'ın Duhok kentinde yapıldığını belirtti.

BÜYÜK BİR TRAVMA YAŞADILAR

2014 yılının Ağustos ayında yaşadıkları bölgeden sürülen Ezidiler, uzun süre Sincar dağlarında mahsur kalmıştı. Ezidilerin bir kısmı kaçmayı başarırken, binlerce kadın ve kız çocuğu IŞİD militanları tarafından kaçırılmıştı.

Raporu kamuoyuna açıklayan HRW Direktörü Liesl Gerntholtz, kaçmayı başaran şanslı kadınların yardıma ihtiyacı olduğunu ve karşı karşıya kaldıkları şiddet nedeniyle büyük bir travma yaşadıklarını dile getirdi. Gernholtz, zorla evlendirmelerin yanı sıra IŞİD militanlarının kadınları birbirine sattığını ya da hediye ettiğini de belirtti.

Pentagon sözcüsü: IŞİD topraklarının dörtte birini kaybetti

Savunma Bakanı IŞİD liderinin adını bilemedi

TECAVÜZ SAVAŞ TAKTİĞİ OLARAK KULLANILDI

Birleşmiş Milletler de Irak ve Suriye 'de IŞİD'in, Nijerya'da da Boko Haram'ın cinsel şiddeti bir savaş taktiği olarak kullandığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "radikal grupların tecavüz, cinsel kölelik ve zorla evlendirme eylemleriyle ilgili korkunç haberlerin geçen yıla damgasını vurduğunu" kaydetti.

Barzani: Sykes-Picot sınırları bitti

Peşmerge IŞİD'in bombalı aracını böyle patlattı