Facebook... Fişlenmek için birebir!

Facebook... Fişlenmek için birebir!
Facebook... Fişlenmek için birebir!
İngiltere'de yapılan araştırmada sadece 'Facebook'ta beğendikleri (like) sayfalardan, katılımcıların yüzde 95'inin etnik kökeni, yüzde 88'inin cinsel tercihi, yüzde 82'sinin politik görüşleri doğru tahmin edildi!

Radikal.com.tr - Uzman bir araştırmacı, sadece Facebook’ta beğendiğiniz (like) sayfalardan cinsel tercihinizi, politik görüşlerinizi, hatta uyuşturucu kullanıp kullanmadığınızı bile, yüzde 90’lara varan doğruluk payıyla anlayabiliyor. Hürriyet'ten Birce Bora'nın haberine göre İngiltere ’de Privacy International adlı derneğin araştırması, sadece ‘Facebook’ta beğendikleri (like) sayfalardan, insanların kişilik ve hayat tarzları ile ilgili çok detaylı bir profil yaratılabileceğini ortaya çıkardı. Araştırma için, gönüllülerin, internet üzerinden sosyal paylaşım ağı Facebook’ta‘beğendikleri sayfalar’ incelendi. Uzmanlar, yüzde 95’inin etnik kökeni, yüzde 88’inin cinsel tercihi, yüzde  82’sinin politik görüşlerini doğru tahmin etti.

KİM NE BEĞENİYOR?
Dr. Gus Hosein, sonuçları, “Bu Facebook’un yarattığı bir kâbus. İnsanların masumca paylaştığı bilgiler onların fişlenmesine neden olabilir. Bu bilgiler hükümetlerin insanları gözetlemesine de olanak sağlayacaktır” şeklinde değerlendirdi. Araştırmaya göre, Facebook’ta insan hakları ile ilgili sayfaları, müzikalleri, Nike’ın basketbol sayfasını ve Bruce Lee’yi beğenen erkeklerin eşcinsel olma olasılığı daha yüksek. Düzenli uyuşturucu kullananlar ise genelde Big Momma filmlerini, sütlü içecekleri ve yüzmeyle ilgili sayfaları beğeniyor. Bilimadamları ayrıca zekâsı ortalamanın üzerinde olan kişilerin Baba filmini, Morgan Freeman’ın sesini ve patates kızartmasını beğendiğini belirledi.