Fail aşırı sağ mı, Kaide mi?

Fail aşırı sağ mı, Kaide mi?
Fail aşırı sağ mı, Kaide mi?
Boston'da 3 kişinin öldüğü saldırılarla 11 Eylül'ü yeniden yaşayan ABD failin peşinde. Kaide ve aşırı sağ olağan şüpheli. Obama ise çok temkinli.

ABD önceki gün Boston Maratonu sırasında 3 kişinin ölümü, 176 kişinin yaralanmasına yol açan patlamalarla yeni bir 11 Eylül sendromu yaşarken saldırıların failleri aranıyor. 23 bin kişinin koştuğu maratonun bitiş çizgisinde 10 saniye arayla ve 90 metre mesafede meydana gelen 2 patlamanın sorumluluğunu üstlenen olmazken yetkililer olası faile dair ihtiyatlı bir dil kullandı. FBI terör saldırısı ihtimali üzerinde dururken Başkan Barack Obama ilk açıklamasında terör ifadesini kullanmayıp “Saldırıyı kimin ve neden yaptığını hala bilmiyoruz ve tüm gerçeklere ulaşmadan insanlar hemen bir sonuç çıkarmamalı. Ama kimin yaptığını ve neden yaptığını bulacağız ve adalet önüne çıkaracağız” dedi. Obama dünkü açıklamasında ise FBI’ın yaşananları ‘terör olayı’ olarak değerlendirdiğini belirterek “ Zaman ayarlı bombalarla masumların hedef alınması terör eylemidir” ifadelerini kullandı. Saldırıyı ‘korkakça’ diye niteleyen Obama ihtiyat telkin etti: “Fail ABD’li mi, yabancı mı yoksa ‘art niyetli’ biri mi henüz bilmiyoruz. Neden yapıldığına dair fikrimiz yok, haliyle bu noktada söylenen her şey spekülasyon.” Yaralanan bir Suudi öğrencinin Boston’un kenar mahallesi Revere’daki dairesini arayan ve tüm video kayıtlarını inceleyen FBI çok sayıda kişiyi sorgulasa da gözaltına alınan olmadığını kaydetti. FBI patlamamış 7 bomba bulunduğuna dair haberleri de yalanladı. Emniyet Müdürü Edward Davis ise önceden saldırı ihbarı almadıklarını belirtti. Birkaç km ötedeki John F. Kennedy Kütüphanesi’nde de patlama sonrası yangın çıktı ama neden belirtilmedi.

Pakistan Talibanı reddetti

CIA’in sivil kayıplara yol açan insansız uçak saldırıları nedeniyle ABD’yi tehdit eden Pakistanlı Tehrik-i Taliban’ın sözcüsü İhsanullah İhsan “ABD’yi her yerde hedef alırız ama bu olayla ilgimiz yok” dedi. Pakistan Talibanı 2010’da New York’ta Times Meydanı’ndaki bombalı araçla saldırı girişimini üstlenmişti. Örgüt daha sonra olayın faili Pakistan asıllı Faysal Şehzad ile ilgilerinin olmadığını açıklamıştı. Şehzad da Pakistan’da 40 gün bomba eğitimi aldığını ama planı tek başına yaptığını söylemişti.
CNN’in güvenlik uzmanı Peter Bergen ise failin, bomba hidrojen peroksit içeriyorsa Kaide, başta bir tür patlayıcı kullanıldıysa Amerikalı aşırı sağ örgütler olabileceğini kaydetti. Bergen aşırı sağcıların 2010’da Orgeon’da Martin Luther King yürüyüşünde saldırı girişiminde bulunduğunu hatırlattı. BM’nin Kaide’yi izleme ekibinin eski başkanı Richard Barrett de saldırının Kaide’den ziyade aşırı sağcı örgütlerin tarzını çağrıştırdığını söyledi. 15 Nisan’ın vergi ödemek için son gün olması, John F. Kennedy Kütüphanesi’nin de hedef alınması, 2013’ün Kennedy’nin suikasta uğramasının 50. yıldönümü olması saldırıların aşırı sağcıların işi olabileceği şüphesine yol açtı. 1995’te aşırı sağcı Timothy McVeigh, Oklahoma City’de bomba yüklü araçla 168 kişiyi öldürmüştü. 1993’te ise İslamcı militanlar Dünya Ticaret Merkezi’ni hedef alıp 6 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Babasına sarılmak isterken...

Boston halkının yaşadığı korkunun yanı sıra güvenlik önlemlerinin de etkisiyle kent sokakları dün bomboş kalırken, yürek burkan insan hikâyeleri birer birer ortaya çıkmaya başladı. Katılan 23.326 koşucudan 17.584’ünün patlamalardan önce bitirdiği maratonda gerçekleşen saldırılarda biri 20’lerinde bir kadın, biri de 8 yaşında bir erkek çocuğu olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti. En küçük kurban Martin Richard’ın babasına sarılmak için annesi ve 6 yaşındaki kız kardeşiyle birlikte finiş çizgisinde beklerken hayatını kaybettiği öğrenildi. Babası Bill’i kucaklamak için ona doğru koşan Martin, daha sonra annesinin yanına dönerken ilk bomba patladı. Martin’in annesinin durumunun ağır olduğu ve kız kardeşinin bacağının koptuğu belirtildi. Richard ailesinin yaşadığı Dorchester’da ise halk, Küçükler Ligi’nde beysbol oynayan Martin’i anmak için dün bir restoranda toplanırken, komşuları Ayanna Pressley şunları söyledi: “Richard ailesi bu toplumun çok sevilen üyeleriydi. Topluma pek çok alanda katkıları vardı. O yüzden bu gece burası dopdolu. Çok trajik ve anlaşılamaz şeyler yaşıyoruz. Bizlerin ve onların neler hissettiğini anlatmak çok zor.” 

Tam bir cehennemdi
Görgü tanıkları, “Tam anlamıyla bir cehennemdi” diye anlattıkları saldırının ardından etrafın kan gölüne döndüğünü ve havada vücut parçalarının uçtuğunu gördüklerini söyledi. Farklı hastanelerdeki 176 yaralıdan 17’sinin durumunun ağır olduğu ve en az 30 yaralının amputasyon veya bir dizi düzeltici cerrahi ameliyata ihtiyaç duyduğu açıklandı. Yaşları 2 ile 63 arasında değişen yaralıların çoğunun vücudundan bombanın tesirini arttırmak amacıyla içine konan bilyelerden çıkarıldığı kaydedildi. 

Koşucuların artık ayağı yok
Maratonda koşan polis Roupen Bastajian şunları anlattı: “Sesin geldiği yere koştum. İnsanlar kan revan içinde yerlerde yatıyordu. Hemen yaralılara turnike uygulamaya başladık. En az 25-30 kişinin tek ya da her iki bacağı birden kopmuştu. Kimisi bilekten itibaren ayaklarını kaybetmişti. Yarışı bitiren bazı koşucuların artık bacakları ya da ayakları yok. Bu gerçekten korkunç.” Koşucu Tim Davey, “Sağlık çadırındayken, uzuvları kopmuş birçok kişiyi ilk müdahale için buraya taşıdılar. Ben ve eşim, çocuklarımızın bu korkunç anları görmemeleri için gözlerini kapattık” derken, seyirci John Ross şunları söyledi: “Birinin ayağı başımın üzerinden uçtu. Kanı durdurmak için kemerimi verdim” dedi. 

Umarım ölürken hissetmem
27 yaşındaki Deirdre Hatfield ise bir yandan caddede uçuşan bedenleri görürken, diğer yandan kendi akıbetini düşündüğünü söyledi: “Bir an için yanıyormuşum gibi düşündüm. Umarım parçalandığımda fazla bir şey hissetmem diye dua ettim.”

78’lik koşucu devrildi
Akıllara kazınan bir kare ise 78 yaşındaki koşucu Bill Iffrig’in finiş çizgisi yakınındayken, ikinci patlamanın etkisiyle yere devrilmesi oldu. Yere devrilme anı kameralarca yakalanan Iffrig, “Çiziklerle kurtuldum ama patlamayı tüm vücudumda hissettim. Ayağa kalkmam için birinin yardım etmesi gerekti” dedi. 

Boyun eğmeyelim
1983 Atletizm Şampiyonası’nda maraton yarışının birincisi olan ve Boston Maratonu’na da katılan Robert de Castella ise dünya çapındaki spor faaliyetlerinin iptalinin gündeme gelmemesi çağrısı yaptı: “Terör tehditleri ve bu tip korkakça eylemler karşısında boyun eğmemeliyiz.” 

Katliamdan sonra saldırı
Bu arada maratonun son bölümü de Newtown şehrindeki Sandy Hook İlkokulu’nda Aralık 2012’de 20 öğrenci ve 6 öğretmenin öldüğü katliamın kurbanlarına adanmıştı. Yakınlarını bir katliamda yitirdikten sadece 4 ay sonra bombalı saldırıya yakalanan bazı kurban aileleri, patlamaların gerçekleştiği finiş çizgisinin yakınındaki VIP kısmında maratonu izlerken, bazıları da yarışa koşucu olarak katıldı.