Falkland Adaları'nda Prens kavgası kızıştı

Falkland Adaları'nda Prens kavgası kızıştı
Falkland Adaları'nda Prens kavgası kızıştı
İngiltere ve Arjantin arasında Falkland Adaları krizi bu kez İngiltere'nin Prens William'ı apar topar burada tatbikata göndermesiyle hortladı

Buenos Aires “Fatih üniformasıyla geliyor” diyerek savaş uyarısında bulundu. Arjantin ve İngiltere arasında 1982 yılında yaşanan Falkland Savaşı’nın 30. yıldönümü yaklaşırken ilişkiler yine gerildi. İngiltere’den gelen iki yeni haber Arjantin’i kızdırdı. Arama kurtarma pilotluğu eğitimi için 6 hafta boyunca Falkland’da eğitim göreceği daha önce açıklanan Prens William’ın ziyareti aniden erkene çekildi. Prens dün akşam Falkland’a gitmek için yola çıkınca Arjantin Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’nin “krizi askerileştirmeye çalıştığını” belirterek “Kraliyet tacı veliahtının topraklarımıza bir devlet adamının bilgeliğiyle barış ve diyalog için çalışmaya değil bir fatihin üniforması içerisinde gelmesine üzüldük. İngiltere savaş çıkması riskini yükseltiyor” yorumunda bulundu.

EN GÜÇLÜ GEMİYİ YOLLADILAR
Prens William’ın Arjantin’e yola çıkmasının yankıları devam ederken yeni bir haber daha geldi. Londra, en güçlü savaş gemisi olan 1 milyar Sterlin değerindeki Type 45 savaş gemisini Falkland Adaları’na göndereceğini açıkladı. İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan Kraliyet Donanması’ndan bir yetkili, mart ayı sonunda yola çıkacak geminin ‘tüm Güney Amerika’nın savaş uçaklarını yenebilecek güçte olduğunu’ söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise “Geminin Falkland’a gönderilmesi rutin bir görevdir. Kraliyet Donanması yıllardır bölgede gemilerini bulunduruyor. Bu geminin gönderilmesi de uzun süredir planlanıyordu. Gemi oradaki başka bir geminin yerine geçmek için gidiyor” açıklamasında bulundu.

'BAYAĞI VE SALAK
'İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Browne’un da gelecek Haziran ayında Falkland Adaları’na bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı. Falkland Savaşı, İngiltere’nin 1833’te işgal ettiği adaları Arjantin’in 1982’de geri almak istemesiyle çıkmış, Arjantin başarısız olmuştu. Arjantin Devlet Başkanı Christina Kirchner, Falkland nedeniyle İngiltere ile çıkan tartışmalar sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron’a “bayağı ve neredeyse salak” demişti.

PETROL YATAKLARI GERİLİMİ TAZE TUTUYOR
Arjantin’in 500 kilometre açığında yer alan Falkland Adaları, 1833 yılında İngiltere tarafından işgal edildi. Zengin yer altı kaynakları ve stratejik konumu nedeniyle iki ülke arasında gerilim kaynağı olan adalar için 1982’de tekrar savaş çıktı. Savaş, Arjantin cuntasının İngilizlerin egemenliğindeki adaları işgal etmesi ile başladı ve 649 Arjantin ve 255 İngiliz askerinin ölümünün ardından Londra’nın zaferi ile sonuçlandı. Ancak halen adalar üzerindeki egemenlik hakkından vazgeçmeyen Arjantin, İngiltere’nin adaları yasa dışı şekilde işgal altında tuttuğunu iddia ediyor. İki ülke ilişkileri 2010 yılında adaların çevresinde 60 milyar varil petrol olduğu ortaya çıkınca İngiltere’nin sondaj girişimlerine başlamasıyla tekrar gerilmişti.(milliyet)