Falkland için mektup savaşı

Falkland için mektup savaşı
Falkland için mektup savaşı

LONDRA - İki Britanya gazetesinde yayımlanan mektupla Başbakan David Cameron’a ‘Falkland Adaları’nda hak talep etmekten vazgeçme çağrısı yapan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’e ülkenin en çok satan tabloid gazetesi The Sun’dan misilleme geldi. Arjantin gazetesi Buenos Aires Herald’da açık bir mektup yayımlayan The Sun, Fernandez’e “Falkland’dan elini çek” diye seslendi. Gazetenin İngilizve İspanyolca nüshalarında yayımlanan açık mektupta, “Falkland Adaları halkı Arjantinli olmayı seçene dek Britanyalı olmaya devam edecek” denildi.
Mektupta, “Britanya’nın adalar üzerindeki egemenliği 1765 yılına, yani Arjantin devletinin var olmadığı döneme kadar gidiyor” denildi.

BM kararına uyun’
Arjantin lideri Kirchner önceki gün Guardian gazetesinde yer alan mektubunda, Britanya’dan Falkland Adaları’yla ilgili çözüm konusunda müzakere edilmesine ilişkin BM kararına uyulmasını istemişti. Britanya, Latin Amerika ’da Malvinas olarak anılan adaları 1833’te işgal etmiş, Arjantin’in 1982’de adayı geri almak istemesi üzerine patlak veren savaşta 649 Arjantinli ve 255 Britanyalı asker ölmüştü. 3 bin nüfuslu petrol zengini adada martta yapılması planlanan referandumda halkın büyük bölümünün Britanya vatandaşlığını koruma yönünde oy vermesi bekleniyor. {GUARDIAN}