FARC, ABD askeri için heyet istedi

FARC, ABD askeri için heyet istedi
FARC, ABD askeri için heyet istedi

FARC ile Kolombiya hükümeti arasında Ekim 2012'de başlayan barış görüşmeleri devam ediyor.

Kolombiya'da faaliyet yürüten silahlı örgüt FARC, elinde bulunan eski ABD askerinin bırakılması için üst düzey heyet istedi.

HAVANA – Kolombiya'da bulunan silahlı örgüt FARC, hükümetin üst düzey bir heyet göndermesi halinde geçen ay yakalanan eski ABD askerini bırakacağını açıkladı.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) komutanlarından Ricardo Tellez, Havana'da hükümet  ile yürütülen barış görüşmelerinde, eski ABD askeri Kevin Scott Sutay'i bırakmak istediklerini söyledi. Tellez, hükümetin üst düzey bir heyet göndermesi halinde Sutay'i göndereceklerini belirterek, sıranın hükümette olduğunu vurguladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise Sutay'i almak için heyet göndermeyeceklerini ve FARC'a medya görüntüsü verdirmeyeceklerini ifade etti. Santos, isyancılardan askeri, Uluslararası Kızıl Haç Örgütü'ne bırakmalarını istedi.

Daha önce FARC tarafından yaklaşık 3 yıl alıkonulan 3 ABD'li asker ve eski devlet başkanı adayı Ingrid Betancourt, 2008 yılında asker ve polis yardımıyla kurtarılmıştı.

MELTEM UZUN / AA


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Havana

  ,

  Asker

  ,

  Hükümet

  ,

  Medya

  ,

  örgüt