Fast food zinciri 14,5 milyon TL tazminat ödeyecek

Fast food zinciri 14,5 milyon TL tazminat ödeyecek
Fast food zinciri 14,5 milyon TL tazminat ödeyecek

O tarihte yedi yaşında olan Samaan'ın, yakalandığı bu hastalık yüzünden, konuşma, hareket etme ve tanıma yetileri ciddi biçimde zarar gördü

Avustralya'da Tavuk ürünleri satan 'Kentucky Fried Chicken'(KFC) adlı Fast Food zinciri, müşterisine 14,5 milyon TL tazminat ödemeye mahkum oldu

SİDNEY - Dünya çapında tavuk ürünleri satan ABD merkezli bir Fast Food zinciri(KFC), Sidney'deki bir restoranında yediği sandviçten mikrop kaparak salmonellaya bağlı gelişen ensefalit hastalığına yakalanan müşterisine14,5 milyon TL tazminat ödemeye mahkum oldu.

New South Wales eyaleti yüksek mahkemesi, şirketi, Ekim 2005'de yediği bir tavuklu sandviçten mikrop kaparak hastalanan Monika Samaan adlı kıza 6,29 milyon(14,5 milyon TL) avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Şirketi geçen hafta suçlu bulan mahkeme ilgili kararını bugün açıkladı.

O tarihte yedi yaşında olan Samaan'ın, yakalandığı bu hastalık yüzünden, konuşma, hareket etme ve tanıma yetilerinin ciddi biçimde zarar gördüğü belirtildi.

Ailenin avukatı, ailenin bu mücadelenin sona ermesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Monika'nın çok ciddi zihinsel ve fiziksel engellerini karşılamak için ailenin hemen hemen tüm mali olanaklarını tükettiğini, mahkemenin bu kararının gerekli olduğunu söyledi.

Daha önce temyize gideceğini açıklayan şirketin, henüz bu konuda başvuruda bulunmadığı açıklandı.x

Yargıç Stephen Rothman dava sırasında, sandviçteki tavuk parçalarının, ürünün hazırlanmasıyla ilgili kurallara uymayan "bir veya daha çok çalışanın ihmalkarlığı" yüzünden bozulmuş olduğunu belirtmişti.(aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Mahkeme

  ,

  Bugün

  ,

  mahkum