Fast foodculara çocuğa oyuncak vermek YASAK

Fast foodculara çocuğa oyuncak vermek YASAK
Fast foodculara çocuğa oyuncak vermek YASAK
Fast food lokantalarında satılan sağlıksız çocuk menülerinin yanında artık bedava oyuncak verilmeyecek.

Çocukları sağlıksız beslenmeye teşvik ettiği iddia edilen çocuk mönüsü uygulamasına San Francisco’da bazı sınırlamalar getirildi. Bundan böyle 600 kaloriyi geçen, aşırı yağlı ve şekerli içecek içeren ve çocuklara meyve sunmayan çocuk menülerinin yanında oyuncak verilemeyecek. 

San Francisco Yönetici Heyeti tarafından 8’e 3 oyla kabul edilen tasarı 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek. Benzeri bir tasarı bu yıl içinde Amerika’da Santa Clara ’da da onaylanmış ve belli besin değerine sahip olmayan menülerin yanında oyuncak verilmesi engellenmişti.

"Müşteriler istiyor"
Amerikan Ulusal Lokantalar Birliği ve McDonald’s alınan bu karara büyük tepki gösterdi. McDonald’s adına konuşan Danya Proud, “Bu kararla hayal kırıklığına uğradık. Bu karar müşterilerimizin istediği birşey değil. 
Menülerle verilen oyuncaklar eğlencenin bir parçası” dedi. Tasarıyı onaylayan San Franciscolu yetkili Eric Mar “Çocuklarımız hasta. San Francisco ülkede çocuk obezite oranlarının en yüksek olduğu bölgelerden biri” dedi. McDonald’s tarafından 1979’da başlanan Çocuk Menüsü uygulaması son yıllarda büyük tepki çekmeye başlamıştı.


    ETİKETLER:

    Santa Clara