FBI'dan film gibi operasyon

FBI'dan film gibi operasyon
FBI'dan film gibi operasyon
New York'ta Amerikan Merkez Bankası FED'e saldırı girişimi ilginç bir yöntemle önlendi. FBI'dan aldığı bombaları patlatmak isteyen 21 yaşındaki Bangladeşli gözaltına alındı.

ABD FBI yetkilileri ilginç bir operasyona imza attı. Amerika 'ya öğrenci vizesiyle ocak ayında giriş yapan Kuazi Muhammed Nafis, Amerikan Merkez Bankası FED'e 454 kilo bombayla saldırı yapmak üzereyken yakalandı.

Ülkede bulunduğu 10 ay boyunca saldırı planına destek için araştırmalar yaptığı iddia edilen Nafis, bombayı bankanın New York'taki binasının önünde patlatmaya hazırlanıyordu.

Ancak FBI yetkilileri Nafis’e planın başlarında ulaşarak sürecin her adımında saldırı senaryosunu yönettiği ve son dakikaya kadar Nafis’i yönlendirdiği ortaya çıktı.

Nafis’in FED önüne yerleştirdiği bombaların da FBI tarafından temin edildiği ve sahte olduğu açıklandı.

Yetkililere göre, Nafis'in hedefleri arasında bazı üst düzey yetkililer ve New York Borsası da vardı ve amacı Amerika'yı finansal kuruluşlara saldırı düzenleyerek "tahrip etmek"ti.

Saldırı girişiminin El Kaide'yle bağlısı olup olmadığı henüz bilinmiyor ancak Nafis yetkililere saldırıyı kendisinin planladığını ve Amerika gelme amacının bu olduğunu söyledi.