Felaket üzerine felaket

Felaket üzerine felaket
Felaket üzerine felaket

Bangladeş’in başkenti Dakka’da 24 Nisan’da çöken 9 katlı tekstil fabrikasının enkazından 100 kişinin daha çıkarılmasıyla ölü sayısı 912’ye ulaşırken, dün ise başkentin Mirpur mahallesindeki bir giysi fabrikasında çıkan yangında en az 8 kişi hayatını kaybetti. Yangının fabrikada çalışan 300 işçinin mesaileri biterek evlerine dönmelerinden hemen sonra başladığı belirtildi. Fabrika sahibinin ve güvenlik görevlilerinin kurtulamadığı açıklanırken, yangının nedeni de henüz kesinleşmedi.
2500 kişinin kurtarıldığı ve arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü açıklandı. Hükümetin, enkazdan canlı kurtulanlara ve ölenlerin yakınlarına ‘işçi yasalarına uygun’ olarak tazminat ödeme talebi ise öfkeyle karşılandı. Vücudunun sol tarafının hâlâ felçi olduğunu söyleyen Şahnaz Begüm, “Nisanda 150 saat mesai yaptım. Bana verdikleri 8500 taka (150 dolar) bu süreyi karşılamaz” diye yakındı.
2006’dan beri 700 kişinin tekstil fabrikalarında çıkan yangınlarda öldüğü Bangladeş’te yaşanan dramın sembolü ise dün Time dergisinde Taslima Akhter imzasıyla yayımlanan fotoğraf oldu. Çöken binanın enkazında birbirine sarılmış halde bulunan iki sevgiliyi gösteren fotoğrafı yürek burktu.


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  Fabrika

  ,

  güvenlik