Feminist mesajları pedlerle yayıyor

Feminist mesajları pedlerle yayıyor
Feminist mesajları pedlerle yayıyor

'Tecavüzcüler tecavüz eder, kıyafetler değil'

Almanya'da 'Elöne' olarak bilinen bir sanatçı, kadın haklarıyla ilgili mesajlarını pedlerin üzerine yazıyor ve kentin çeşitli bölgelerine yapıştırıyor.

RADİKAL – Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan ve ‘Elöne’ olarak tanınan bir sanatçı, kadın haklarıyla ilgili mesajları yaymak amacıyla sıra dışı bir projeye imza attı. Elöne, üzerinde feminist mesajların yazılı olduğu pedleri kentin çeşitli bölgelerine yapıştırıyor.

Independent’ta yer alan habere göre, cinsiyet eşitliği ve tecavüzle ilgili mesajların yazılı olduğu pedler görenlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Sanatçı, yapıştırdığı pedlerin fotoğrafını çekerek Instagram ve Tumblr hesaplarından paylaşıyor. Elöne, amacının “Feminizmin erkek nefreti değil, eşitlik anlamına geldiği konusunda insanları eğitmek” olduğunu söylüyor.

Çalışmalarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde paylaşan Elöne’nin fotoğrafları hakkında Twitter’da birçok yorum yapıldı. Çalışmanın, Twitter’da @cutequeer96 adlı kullanıcının geçen yılın Eylül ayında yazdığı “Erkeklerin reglden iğrendikleri kadar tecavüzden de iğrendiklerini düşünsenize” mesajı üzerine oluşmaya başladığı belirtildi.