Ferguson anmasında silahlar patladı

Ferguson anmasında silahlar patladı
Ferguson anmasında silahlar patladı
ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında geçen yıl 18 yaşındaki Michael Brown'ın polis tarafından öldürülüşünün birinci yıl dönümü nedeniyle Ferguson'da düzenlenen anma töreni esnasında silahlar patladı. Daha sonra polisin ateş açması sonucu iki kişinin yaralandığı açıklandı.

RADİKAL -  ABD 'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, 18 yaşındaki Michael Brown'ın polis tarafından öldürülüşünün birinci yıl dönümü nedeniyle Ferguson'da düzenlenen anma töreni sırasında henüz belirlenemeyen kişiler tarafından polise ateş açıldı.

St. Louis Polis Şefi Jon Belmar, düzenlediği basın toplantısında, Ferguson'da sakin bir havada başlayan tören sırasında bir adamın polise ateş açtığını, olayın, yüzlerce kişinin Batı Florissant Caddesi'nde toplandığı sırada yerel saatle 23.15'te meydana geldiğini açıkladı.

Belmar, saldırganın, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan polis aracındaki sivil giyimli dört memura ateş açtığını, polislerin, ateşe aracın içinden karşılık verdiğini, daha sonra araçtan çıkarak adamı takip ettiğini, takip sırasında yine silahını kullanan saldırgana tüm memurların ateş ettiğini söyledi. Polisin göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 2 kişi yaralandı. 

Obama Selma yürüyüşünde: Mücadelemiz devam etmeli

Associated Press foto muhabiri ise silah seslerinin duyulmasından dakikalar sonra bölgede bir restoranın arkasında, kanlar içinde yüzükoyun yerde yatan bir adam, sonrasında acıyla bağıran bir kadın gördüğünü, bir adamın da "Erkek kardeşimi öldürdüler" dediğini aktardı.

ABD'de sinemaya baltalı saldırı

POLİS SUÇSUZ BULUNMUŞTU

Siyahi genç Michael Brown'un 9 Ağustos 2014'te polis memuru Darren Wilson tarafından vurularak öldürüldüğü Ferguson'da düzenlenen anma törenine yüzlerce kişi katılmıştı. Törende konuşma yapan Ferguson'un annesi, Michael Brown Sr, göstericilere, oğlunun ölümüne ilişkin soruşturmanın "sümen altı edilmesine" izin vermedikleri için teşekkür etmişti.

Michael Brown cinayeti, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerinin yaşanmasına neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar giderek ülke geneline yayılmıştı. (AA)

ABD polisi dondurma yiyen genci öldürdü

Sekiz yaşındaki çocuğa ters kelepçe