Ferguson'daki olayların kronolojisi: Son 3 ayda neler oldu?

Ferguson'daki olayların kronolojisi: Son 3 ayda neler oldu?
Ferguson'daki olayların kronolojisi: Son 3 ayda neler oldu?
ABD'nin Missiouri eyaletinde 18 yaşındaki silahsız siyah genç Michael Brown'ın öldürülmesiyle başlayan olaylar, Soruşturma Kurulu'nun kararının ardından iyice alevlendi.

RADİKAL - Ferguson'da bugüne kadar yaşanan önemli gelişmeler şu şekilde:

9 Ağustos 2014: ABD 'nin Missiouri eyaletinde 18 yaşındaki silahsız siyah genç Michael Brown, ismi açıklanmayan polis memuru tarafından öldürüldü.

10 Ağustos 2014: Brown'un ölümünün ardından başlayan protestolarda polis 32 kişiyi gözaltına aldı. Ferguson polisine yardım için diğer bölgelerden 300 polis geldi. Protestolarda polisin, askeri tarzdaki araçlar kullandığı ve aşırı güç kullanımına yöneldiği görüldü.

13 Ağustos 2014: ABD Başkanı Barack Obama, açıklama yaparak, Brown'ın ölümünü "yürek burkucu" olarak niteledi. Obama, olaylardaki şiddete ve polisin güç kullanımına yönelik kaygı dile getirdi.

14 Ağustos 2014: Obama, Brown'ın polis tarafından öldürülmesi olayıyla ilgili olarak, Adalet Bakanlığı ve FBI'a, sahadaki yerel yetkililerle birlikte olayı bağımsız biçimde soruşturma talimatı verdiğini bildirdi.

Obama'dan barışçıl gösteri çağrısı

15 Ağustos 2014: Brown'ı öldüren polis memurunun ismi, Darren Wilson olarak açıklandı. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, olaylara müdahalede polisin askeri teçhizat kullanmasını eleştirdi. Missouri Valisi Jay Nixon da Ferguson semtinde güvenliğin denetimi görevinin, protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla eleştirilen yerel polisten, Missouri eyaleti otoyol devriyesine devredileceğini kaydetti.

16 Ağustos 2014: Protestoların devamı üzerine, Vali Nixon ve diğer yetkililer, eyalette olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

ABD Adalet Bakanı: Brown soruşturması devam ediyor

17 Ağustos 2014: ABD Adalet Bakanı Holder, Brown'ın cesedinde federal otopsi yapılması talimatı verdi.

18 Ağustos 2014: Missouri Valisi Nixon, Ferguson'a Ulusal Muhafız Birliğinin konuşlandırılması emrini verdi.

19 Ağustos 2014: Obama, ABD polisinin askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Ferguson civarında polis siyah bir kişiyi daha, kendisine bıçak çektiği ve tutarsız davranışlarda bulunduğu iddiasıyla vurarak öldürdü.

20 Ağustos 2014: Uluslararası Af Örgütü, ABD'ye "polis şiddetine son verin" çağrısı yaptı ve tarihinde ilk kez ABD'ye gözlemci heyeti gönderdi.

20 Ağustos 2014: Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ABD polisinin Ferguson'daki olaylarda gazetecilere yönelik muamelesinin "utanç verici" olduğunu belirtti. St. Louis'de 12 üyelik jüri, kanıtları incelemeye başladı. Jüri 9 beyaz, 3 siyasi üyeden oluşuyor.

21 Ağustos 2014: Ferguson'daki olayları takip ettiği sırada AA muhabiri Bilgin Şaşmaz'a silah doğrultan ve ölümle tehdit eden polis memuru süresiz açığa alındı. Şaşmaz'a muamele dünya genelinde basın örgütleri tarafından kınandı.

25 Ağustos 2014: Brown'ın cenazesi defnedildi.

Wilson: Brown silahımı almaya çalıştı

4 Eylül 2014: ABD Adalet Bakanlığı, protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla eleştirilen Ferguson polisi hakkında kapsamlı soruşturma başlattı.

6 Ekim 2014: Federal yargıç, polisin protestocuları, uyarıdan 5 saniye sonra hala yerinde durmayı sürdüren medya mensuplarını ve mahalle halkını tutuklamasına yarayan "5 saniye kuralı"nı askıya aldı.

9 Ekim 2014: ABD'nin St. Louis kentinde beyaz bir polis memurunun görevde olmadığı esnada siyah bir genci daha vurarak öldürdüğü belirtildi. St. Louis Polisi, adını açıklamadığı 18 yaşındaki siyah gencin silahlı olduğunu ve güvenlik güçlerine 3 el ateş ettiğini ileri sürerken, gencin yakınları ise siyah gencin elinde sandviç olduğunu ve polisin bunu silah sanarak ateş ettiğini savundu.

11 Ekim 2014: Brown'dan sonra yine bir gencin öldürülmesi, protestoları ve olayları tekrar alevlendirdi.

14 Ekim 2014: Protestoların 4. Gününde, 50 kişinin gözaltına alındı.

21 Ekim 2014: Vali Nixon, sistematik eşitsizlikleri ele almak için bölgesel komisyon kurdu.

23 Ekim 2014: Amerika genelinde 70'in üzerinde şehirde yapılan protestolarla ABD polisinin siyahlara ve Latinlere yönelik şiddeti protesto edildi.

12 Kasım 2014: Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite, ABD'de polisin uyguladığı şiddet, Guantanamo hapishanesindeki tutukluların durumu ve tutukluların maruz kaldığı kötü uygulamaları mercek altına aldı. Michael Brown'ın babası Michael Brown Sr, "Biz BM'ye oğlumuz için adalet aramaya geldik. Başlama noktası olarak daha iyi bir yer olamazdı" dedi

18 Kasım 2014: ABD'nin Missouri eyaletinde Vali Nixon, polis memuru Wilson ile ilgili jürinin kararı öncesinde olağanüstü hal ilan etti.

21 Kasım 2014: Brown'un babası Michael Brown Sr, oğlunun ölümüyle ilgili soruşturma kurulunun kararı öncesinde yaptığı açıklamada, barış ve sükunet çağrısında bulundu.

24 Kasım 2014: ABD'de Ferguson'daki olayla ilgili tartışmalar devam ederken polis, bu kez de Cleveland'da elindeki oyuncak tabancadan şüphelendiği 12 yaşındaki siyah bir çocuğu vurarak öldürdü.

25 Kasım 2014: ABD'nin Ferguson kentinde mahkeme, 18 yaşındaki silahsız siyah genç Michael Brown'u öldüren polis memuru Darren Wilson'a ceza verilmemesine karar verdi. ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin kanunlar ülkesi olduğunu belirterek, "Ferguson'daki jürinin kararını kabul etmek zorundayız" dedi. Obama protestolarda sükunet çağrısı yaptı. (AA)

 

ABD karıştı: Siyah genci öldüren polis yargılanmayacak