Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı

Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı
Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı
Kabil'de Kuran-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilen Ferhunde davasında 11 polis görevi ihmalden suçlu bulundu. Polislere birer yıl hapis cezası verildi

RADİKAL - Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kur'an-ı Kerim yaktığı iddia edilen bir kadının linç edilmesi üzerine gözaltına alınan 19 polisten, 11'i bir yıl hapis cezasına mahkum edildi. BBC'nin haberine göre, Kabil Birinci Mahkemesi Başkanı Safiullah Mücededi, 11 polisin Ferhunde'nin halk tarafından linç edildiği sırada görevlerinde ihmalde bulunduklarını dile getirerek, "Kalan 8 polisin hakkında yeterli kanıt olmadığı için serbest kalmalarına hükmettim" dedi.  

19 polis hakkında verilen mahkeme kararının nihai olmadığını ifade eden Mücadedi, her iki tarafın da kararı temyiz haklarının bulunduğunu söyledi. Daha önce, Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının linç edilmesi üzerine yakalanan 30'u sivil , 19'u polis, 49 kişiden 4'ü idama, 8'i on altışar yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Sanıklardan 18'i ise delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı. Ferhunde, iki 2 ay önce Kabil'deki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla linç edilmişti. Daha sonra olay yerinde Kur'an değil, Farsça yazılmış ve muska olduğu sanılan, bir kısmı yanmış kağıt parçaları bulunmuştu.

Devlet Başkanı Eşref Gani, Ferhunde'nin ölümünü araştırmak üzere bir komisyon görevlendirmişti. Komisyon, 30 günlük araştırma sonucunda Ferhunde'nin suçsuz olduğunu açıklamıştı. 


  http://www.radikal.com.tr/136131813613181

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Keskin sirke - legendary

  Keskin sirke küpüne zarardır. İslam dünyasının bugün içinden geçtiği süreç sirkenin keskinliğinden kaynaklanıyor. Yaşamı her yönüyle şekillendirmeye talip siyasal islamın yarattığı akım başta kendi toplumları olmak üzere tüm dünya için sosyal ve güvenlik problemleri yaratıyor... Bu toplumlar, bir tarafta mazlumluğuyla acındırıyor diğer tarafta böylesi hadiselerde mazlumların yerini linç etmeye hazır canilere dönüşebileceklerini gösteriyorlar. Bu halleri insanı ikircikli bir düşünce ve duygu haline sevk ediyor... Ortalama bir Avrupalı'nın yerine kendinizi koyun! Sınır dışı edilmek üzere olan bir mazlumu (!) bağrınıza bastığınızı varsayın. Ertesi gün o mazlumun (!) kızını, kız kardeşini, eşini boğazlamış olduğunu gazetede okusanız ne hissederdiniz?! Bazen insan başlarına gelene müstahaklar mı diye bile düşünüyor... Bu kadar tahammülsüz, bu kadar hoşgörüsüz ve daha da ötesine bu kadar kindar başka bir teist akım bilmiyorum... Herkes ötekine kuşkuyla bakar ama insan olmanın sonucu o kuşkunun içinde bile saygı, merak karışını bir tutum olur ve karşınızdakini anlamak için iletişim kurma gereği hissedersiniz... Türkiye'de bile en küçük bir galeyanla insanları linç etmeye hazır çok insan olduğunu düşünüyorum... Zaman zaman gazete köşelerinde olumsuz her haberi fırsat bulup işte batının gerçek yüzü (!) diye kendince teşhir yaparak medeniyetten uzak olmamıza mazeret arayan yorumcular herhangi bir Batılı ülkede gayet provokatif Femen eylemlerinde bile linç yaşanmadığını söylesek ne düşünürlerdir?!