Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı

Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı
Ferhunde linci için polislere hapis cezası çıktı
Kabil'de Kuran-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilen Ferhunde davasında 11 polis görevi ihmalden suçlu bulundu. Polislere birer yıl hapis cezası verildi

RADİKAL - Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kur'an-ı Kerim yaktığı iddia edilen bir kadının linç edilmesi üzerine gözaltına alınan 19 polisten, 11'i bir yıl hapis cezasına mahkum edildi. BBC'nin haberine göre, Kabil Birinci Mahkemesi Başkanı Safiullah Mücededi, 11 polisin Ferhunde'nin halk tarafından linç edildiği sırada görevlerinde ihmalde bulunduklarını dile getirerek, "Kalan 8 polisin hakkında yeterli kanıt olmadığı için serbest kalmalarına hükmettim" dedi.  

19 polis hakkında verilen mahkeme kararının nihai olmadığını ifade eden Mücadedi, her iki tarafın da kararı temyiz haklarının bulunduğunu söyledi. Daha önce, Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının linç edilmesi üzerine yakalanan 30'u sivil , 19'u polis, 49 kişiden 4'ü idama, 8'i on altışar yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Sanıklardan 18'i ise delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı. Ferhunde, iki 2 ay önce Kabil'deki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla linç edilmişti. Daha sonra olay yerinde Kur'an değil, Farsça yazılmış ve muska olduğu sanılan, bir kısmı yanmış kağıt parçaları bulunmuştu.

Devlet Başkanı Eşref Gani, Ferhunde'nin ölümünü araştırmak üzere bir komisyon görevlendirmişti. Komisyon, 30 günlük araştırma sonucunda Ferhunde'nin suçsuz olduğunu açıklamıştı.