Ferhunde'yi linç eden dört kişiye idam cezası

Ferhunde'yi linç eden dört kişiye idam cezası
Ferhunde'yi linç eden dört kişiye idam cezası
Afganistan'da linç edilerek öldürülen Ferhunde'nin Kabil'deki mahkemede görülen davasında 4 gün sonunda karara varıldı. Ferhunde'yi linç edenlerden 4 sanık idam cezasına çarptırıldı.

RADİKAL - Afganistan'da dövülerek öldürülen ve sonra da cesedi yakılan Ferhunde'yi linç edenlerden 4 sanık idam cezasına çarptırıldı. 28 yaşındaki Ferhunde, Kuran'ı yakmakla suçlanmış, olayın görgü tanıkları ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söylemişti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Kabil'deki mahkemede görülen davada 4 gün sonunda karara varıldı. Linç eyleminin sanıklarından diğer 8 kişi 16 yıl hapse mahkum edilirken, 18 kişi suçsuz bulundu. 19 Mart'taki linç eylemi sırasında görevlerini yerine getirmemekle suçlanan 19 polis hakkındaki kararın ise Pazar günü verilmesi bekleniyor.

Linç edilen Afgan kadının tabutunu kadınlar taşıdı

SÖYLENTİ ÜZERİNE SALDIRDILAR

Olayın ardından ülkede kadına şiddet büyük gösterilerle protesto edilmişti.

Ferhunde'nin linç edilmeden önce, cumhurbaşkanlığı sarayı ile başkentin ana pazarına yürüyüş mesafesindeki bir türbede muska satan din adamıyla tartıştığı belirtildi. Tartışma sırasında genç kadın Kuran'ı yakmakla suçlanmış, çevredeki kalabalık söylenenleri duymuş ve Ferhunde'ye saldırıya geçmişti.

Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edildi

HİÇBİR KANIT YOK 

Mahkemede okunan ifadelerde, suçlanan kişilerden bazıları ortaya atılan iddialar üzerine saldırıya karıştıklarını itiraf ettiler. Savcı ise Ferhunde'nin Kuran yaktığını gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/135060813506084

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gercek islam vs gercek din anlayisi - user642352

  adamin biri bi hacidan sikayet ediyormus: "adam haci, namazinda niyazinda ama yapmadigi hainlik kalmadi bana, anami aglatti", arkadasi: "diyelim dediklerin dogru, ve o adam namussuzun serefsizin teki. bu demek degil ki hacca gitmek o adami namussuz serefsiz yapti. hac o adami ancak o kadar duzeltti ve sadece anani aglatti, hacca gitmese babani da aglatirdi" demis. yani, islam bu adamlari hayvan yapmamis, imadan uzakliklari bu adamlari hayvan yapmis. islam namaz kilmak degil sadece, Efendimiz(sav)'in hayatini bi okuyun, bi de bu adamlara bakin. sunu goreceksiniz: "bu adamlar Efendimizin hayatini hic anlamadiklari icin bu kadar insanliktan uzaklar". CBnin soylemlerinde de ayni seyi goreceksiniz. (bkz "biz, gunde bi kac hurma ile yasayan bir peygamberin ummetiyiz." deyip en luks saraylarda yasamak)

  Gerçek islam bu değil - emr15802

  İnsanların hep söylediği bir sözdür. Ama gerçek islam bu değil yani barış ve hoşgörü dini diye bizleri ikna etme çabaları.. Hadi farzedelim yüzde elliyi zor tutuyorum diyen islamı yanlış anlıyor, bakara makara diyen hırsızlık yapan kul hakkı yiyenler kolunda milyon euroluk saatle gezenler ve mercedes ile gezen din adamları da islamı yanlış anlıyor. Hadi yedik diyelim ama kafama takılan şey Kuran arapça olduğu için onu anadilinde okuma şansına sahip olan ve İslamı en iyi özümsemiş ve anlamış olması gereken Araplar'ın şeriat usülü yaşayış tarzlarına ve din referanslı kadın erkek eşitlik ölçülerine bakınca insan şu soruyu kendine sormadan edemiyor : Araplar damı islamı yanlış anlıyor ?

  Bizde olsaydı ne olurdu acaba? - user387562

  Orada 1 kadın yakılıyor, 4 cani idam cezası alıyor. Sivas'ta 37 insanımız yakıldı, canileri ne oldu acaba? Canilerin paçasını kurtaran avukatlar, hangi partiden MV yapıldı?

  AFGANİSTAN BİZİ GEÇERSE ŞAŞMAMAK GEREK - user395546

  Ülkemizde sırtına ALLAH yazdırdığı için öldürülen garson olayı vardır. Oruç tutmadığı için öldürülen dayak yiyen insanımız da epeyce çoktur. İslamın hoşgörüsüzlüğü,espriden anlamadığı artık kanıtlanan bir gerçektir. Afganistan'daki mahkeme kararı durumu düzeltmez ama ilerlemeyi ifade eder. Son olarak TEKSAS'ta peygamber karikatürleri nedeniyle öldürülen iki kişinin katilleri de IŞİD ci deniyor. Ülkemiz Laik ve demokrat bir ülke olacaksa İslamın bu karanlık yüzü ile hesaplaşmak zorundadır.