'Fetih Ordusu' Eriha'yı ele geçirdi

'Fetih Ordusu' Eriha'yı ele geçirdi
'Fetih Ordusu' Eriha'yı ele geçirdi
Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan 'Fetih Ordusu', İdlib'in batı kırsalında bulunan ve Esad'ın kontrolündeki son ilçe olan Eriha ve çevresini ele geçirdi. Bu, rejimin Halep-Lazkiye bağlantısını kaybetmesi anlamına geliyor.

RADİKAL - Suriye 'de, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın öncülüğünde kurulan ve cihatçı örgütlerden oluşan 'Fetih Ordusu'nun İdlib'in batı kırsalında bulunan Eriha'yı ele geçirdiği açıklandı. 

Örgütlerin saha komutanlarından Hamza Fethullah, "Fetih Ordusu, Eriha ilçesi ile Cebel Arbain'in kontrolünü sağladı" dedi.  Anadolu Ajansı’na konuşan Fethullah, örgütlerin ilçe çevresindeki Kafrenci ile Maatrim köylerini de ele geçirdiğini öne sürdü. Al Jazeera'nin görüştüğü bölge kaynakları da Eriha ve Cebel Arbin bölgelerinin muhaliflerin eline geçmesiyle birlikte İdlib’ın batı kırsalındaki Esad varlığının bittiğini söylüyor. Bölgenin cihatçıların eline geçmesi, Esad rejiminin Halep ve Lazkiye arasındaki bağlantı yolunu da kaybetmesi anlamına geliyor.

Esad: Çatışmaların kaybedilmesi savaşın kaybedildiği anlamına gelmiyor

'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'

Ahraru Şam, Cundul Aksa (Aksa Askerleri), Ceyşu Sunne (Sunnet Ordusu), Feyleku Şam, Livaul Hak (Hak Tugayı) ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin, 'Fetih Ordusu' (Ceyşul Fetih) adı altında Nisan ayında İdlib'e ortak saldırı düzenlemesi sonucu kent merkezi tamamen cihatçıların kontrolüne geçmişti.

Nusra lideri Culani: Batı, Esad'ın kalmasını istiyor

IŞİD, Palmira'dan ilk görüntüleri yayınladı

Nusra'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu

Esad'dan kurtarılan askerlere tebrik telefonu

Suriye askerleri Cisr eş-Şuğur Hastanesi'nden tahliye edildi