Filipinler'de tarihi barış imzaları atıldı

Filipinler'de tarihi barış imzaları atıldı
Filipinler'de tarihi barış imzaları atıldı

MILF lideri İbrahim, imza töreni öncesinde, Filipinler lideri Aquino ya geleneksel bir gong hediye edip Bu barışın sesi ifadelerini kullandı.

Filipinler ve Moro İs-lami Kurtuluş Cephesi ön barış anlaşmasını imzalayarak 40 yıllık savaşı bitirdi.

Filipinler’de 40 yılda 120 binden fazla kişinin öldüğü ve 2 milyon kişinin yerinden olduğu çatışmalarda önemli bir dönüm noktası dün aşıldı. Hükümet ile ayrılıkçı Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında, güneydeki Mindanao’da Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulmasını öngören çerçeve anlaşma imzalandı. Malezya’nın arabuluculuğu ile 10 yıldan fazladır süren görüşmeler ardından hazırlanan anlaşmanın imza töreni başkent Manila’daki Malacanang Başkanlık Sarayı’nda yapıldı. Müzakereciler Cumhurbaşkanı III. Benigno Aquino ile MILF lideri Murad İbrahim’in huzurunda anlaşmayı imzaladı. Törenle, Malacanang da ilk kez bir MILF liderini ağırladı. Aquino konuşmasında, “Bangsamoro Müslümanlarını çok iyi anlıyorum. Ben bu acıları en derinden yaşadım. Baskıcı yönetim nedeniyle babamı kaybettim. Adalete diktatörlük nedeniyle hasret kaldım. Bu anlaşma sadece tarihi bir dönüm noktası değil. Aynı zamanda Filipinliler ile Bangsamoro Müslümanlarının kimliğini kucaklayan bir neslin yetişmesinwe olanak sağlayacak” dedi.
Ama Aquino, “Bu ön anlaşmadan gerçekten faydalanmak için yapılacak çok iş var” diye ekledi. İbrahim ise “Buraya barış ortaklığı oluşturmaya geldim. Filipin lideri ve halkına, dostluk ve ortaklık elimizi uzatıyoruz. Anlaşmanın düşmanca duyguları bitireceğine inanıyorum” ifadesini kullandı. Malezya Başbakanı Necip Razak da “Anlaşmayla Müslüman halkın hakları ve refahı, Filipinler’in egemenliği ve anayasası korunacak” dedi. Son 15 yılda birçok kez görüşen ancak imza aşamasına gelemeyen tarafların bu ön anlaşmasıyla, 120 bin üyeli MILF silah bırakırken Manila da, bölgeye daha fazla yetki tanıyacak. Bölgeye, eski sömürgeci güç İspanyolların Müslümanlar için kullandığı ‘Moro’ adından esinle ‘Moro ülkesi’ anlamına gelen Bangsamoro denecek. Güvenlik aşamalı olarak ordudan yerel polise devredilirken dışişleri, savunma ve posta hizmetleri Manila kontrolünde kalacak. Yeni yapının yasal zeminini oluşturacak taslağı hazırlamakla görevli 15 üyeli Geçiş Komisyonu’nun 2015’e dek kurulması öngörülüyor. Aquino’nun görev süresinin biteceği 2016’ya kadar da nihai barış anlaşmasının hayata geçirilecek . {MANILA/BBC-AP}


  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Hükümet

  ,

  Posta

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  anlaşma

  ,

  silah

  ,

  yönetim

  ,

  2015