Filistin: Erdoğan Gazze'ye gelmesin

Filistin: Erdoğan Gazze'ye gelmesin
Filistin: Erdoğan Gazze'ye gelmesin

Erdoğan ve Haniye (arşiv)

Filistin Yönetimi'nden bir yetkili Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi planladığı Gazze ziyaretine karşı olduklarını açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın İsrail ’in Mavi Marmara konusunda Türkiye ’den özrü dilemesinin ardından Gazze’ye gideceğinin açıklanmasının yankıları sürüyor.

Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin'e düzenlenn suikastın 9'uncu yılı dolayısıyla düzenlenen anma programına katılan Haniye’nin " Bugün size, Erdoğan'ın Gazze'yi çok yakında ziyaret edeceğini müjdeliyorum" sözlerinin ardından başlayan tartışmaya İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’un haberi farklı bir boyut kattı.

Gazetenin aktardığına göre, Ramallah’tan adı açıklanmayan bir yetkili, “Filistin Yönetimi liderliği Türk hükümetini böyle bir ziyarete karşı olduğumuz konusunda bilgilendirdi. Çünkü böyle bir durum Filistinliler arasındaki bölünmeyi daha da derinleştirecektir” dedi.

Yetkili, “Gazze Şeridi bağımsız bir Filistin devleti değil, Hamas da Filistinlilerin meşru temsilcisi değil” diye konuştu.

Batı Şeria’da hakim olan Filistin Yönetimi daha önce de Katar Emiri ile Malezya Başbakanı’nın Gazze ziyaretlerine karşı çıkmış ancak iki lider de her türlü itiraza karşın ziyaretlerini gerçekleştirmişti. (Hürriyet)