Filistin halkının BM zaferi

Filistin halkının BM zaferi
Filistin halkının BM zaferi
BM'deki oylamayla 64 yıl önce İsrail'in tanınması kararının alındığı günde, Filistin'in statüsü gözlemci örgütten gözlemci devlete yükseltildi.

NEW YORK / AP-REUTERS-AA- Filistinlilere İsrail aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitme şansı tanıdığı için İsrail’e dost cephenin tepkisini çeken Filistin’e yeni statü önerisi dün genel kurulda oylandı. İsrail’in 64 yıl evvel BM’de kurulma kararının alındığı 29 Kasım gününe denk getirilen oylamayla Filistin’in statüsü ‘gözlemci örgüt’ten ‘gözlemci devlet’e yükseldi. Öneriye ABD , Kanada ve Hollanda açıkça öneriye karşı çıkarken Rusya, Çin ve Fransa gibi ülkeler Filistin’in yanında yer aldı. Oy çokluğunun yeterli olması nedeniyle zaten üye ülkelerin üçte ikisinin desteğine sahip Filistin’in talebinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.
ABD ve İsrail’in yanında saf tutan üyeler, Filistin ile İsrail arasında yapılacak barış anlaşmasında ilerleme kaydedilmesini yavaşlatacağı gerekçesiyle talebe karşı çıktı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a “Öneriyi geri çekerseniz Başkan Barack Obama 2013’te Ortadoğu sorunun çözümü için arabulucu olarak devreye girecek” dediklerini aktardı. Abbas’ın geri adım atmadığı belirtildi.
Britanya, Almanya ve geleneksel olarak Ortadoğu konusunda ABD ile birlikte hareket eden Avustralya çekimser kaldı. Londra’nın öneriye destek için iki şartı vardı. Britanya Dışişleri Bakanı William Hague destek için Filistinlilerin İsrail ile yapılan görüşmelere derhal ve şartsız olarak geri döneceklerine yönelik açık bir taahhütte bulunması koşulunu ileri sürdü. Britanya’nın istediği diğer güvence ise İsrail aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gidilmemesiydi.
Rus Dışişleri “Filistinlilerin böyle bir talepte bulunma hakkını teslim ederken Filistin yönetiminin muhtemel sonuçlarını iyi hesap etmiş olduklarını umuyoruz” uyarısı da yaptı. ABD ve İsrail’in eleştirilerini reddeden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius “Her halükarda sadece müzakerelerle Filistin devletinin gerçekleştirilmesine ulaşabiliriz” dedi. Öneriyi destekleyener arasında Belçika, İspanya, Norveç, Danimarka ve İsviçre de yer aldı.

‘İsrail’i tanımadan devlet olamaz’ 
Filistinliler Batı Şeria ve Gazze’de Filistin’e gözlemci devlet statüsü önerisini BM’ye götüren Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a destek için sokağa dökülürken İsrail gözdağı verdi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yeni statünün Filistinlilerin vatan arayışını ilerletmeyeceğini belirtip “Filistinliler İsrail’i, ‘Yahudilerin vatanı’ olarak kabul etmeden, Yahudi devletiyle çatışmayı durdurmadan ve İsrail’i koruyan güvenlik anlaşmalarını kabul etmeden, bir devlet statüsü alamaz” dedi.