Filistin müzakere öncesi jest bekliyor

Filistin müzakere öncesi jest bekliyor
Filistin müzakere öncesi jest bekliyor

Kerry, Yahudi Soykırımı nı Anma Günü kapsamında Yad Vaşem de düzenlenen törene katıldı.

İstanbul ’un ardından kutsal topraklara giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 3 yıl aradan sonra Ortadoğu barış sürecini diriltmenin yollarını ararken Filistin tarafı 2002’de gündeme gelen Arap Barış Planı’nın üzerinden gidilmesini önerdi. Kerry önceki gün ayağının tozuyla Batı Şeria’da Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüştükten sonra dün Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Başbakanı Feylad Selam ile bir araya geldi. Abbas, Ramallah’ta 90 dakika süren görüşme sırasında müzakerelere uygun iklimin oluşturulması için İsrail’in elindeki 4500 mahpusu bırakmasını istedi. Abbas ayrıca Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yasadışı yerleşimlerin durdurulması şartını yineledi. İsrail’in yerleşim inşaatları sürdürmesi nedeniyle 2010’da başlayan görüşmeler kısa sürede sona ermişti. Abbas’ın ayrıca İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun masaya dönmeden önce Filistin devletinin sınırlarını gösteren harita sunması gerektiğini vurguladı. Abbas’ın siyasi danışmanı Nimr Hammad “Müzakerelere dönmeden önce Netanyahu’nun 1967 sınırlarını kabulü gerekir” dedi. Netanyahu önceki açıklamalarında Arap Barış Planı’nın öngördüğü 1967 sınırlarına dönmeyi reddetmişti. 

Netanyahu ile görüşme 

Abbas ile bir ayda 4. görüşmesini gerçekleştiren Kerry’nin bir yol haritası ortaya koymak yerine müzakerelerin başlamasına yönelik yeni fikirleri tartıştığı aktarıldı. İkilinin görüşmesi öncesinde Amerikalı ve Filistinli yetkililer Filistin ekonomisinin kalkınması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Kerry bugün de Netanyahu ile bir araya gelecek.
Kerry’nin ziyareti sırasında Gazze’deki militanlar da İsrail’e attıkları roketlerle varlığını hissettirdi. İsrail’in tepkisi Gazze-İsrail sınırındaki kapıları kapatmak oldu.