Filistin yerleşimi dağıtıldı

Filistin yerleşimi   dağıtıldı
Filistin yerleşimi   dağıtıldı
İsrail, yeni yerleşim planına karşı Yahudi yerleşimcilerini model alarak bölgeyi 'işgal eden' yüzlerce Filistinlinin kurduğu kampı dağıttı.

İsrail , işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da Filistinlilerin yeni Yahudi yerleşimi planını protesto amacıyla kurduğu çadır kenti dağıtarak onlarca kişiyi gözaltına aldı. İlk defa İsrail’in yerleşim yeri inşa edeceği bir bölgeyi ‘işgal eden’ Filistinliler, önceki gece İsrail polisinin çok sert müdahalesiyle alandan zorla çıkarıldı. Filistinli siyasetçi Mustafa Barguti, Kudüs’e yakın Bab el Şems (Güneş Kapısı) bölgesine giren polislerin müdahalesini “Yüzlerce polis her taraftan kampı kuşattı ve çadırlarındaki kişileri tek tek gözlatına aldı” sözleriyle anlattı. Göstericiler otobüslerle alandan çıkarıldıklarını ve bir süre gözaltında tutulduklarını belirterek 6 kişinin yaralandığını kaydetti. İsrail emniyeti sözcüsü Micky Rosenfeld ise kimsenin gözaltına alınmadığını, sadece bölgeden dışarı çıkarıldıklarını ve yaralanan olmadığını savundu.
‘Yeni tür direniş’ 

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü birbirinden ayıracak ve gelecekte Filistin devletinin kurulmasını zorlaştıracak 3000 konutluk yerleşim planına tepki için yaklaşık 300 Filistinli, cuma günü E1 bölgesinde 30’a yakın çadır kurmuştu. Yahudi yerleşimcilerin Filistin topraklarını sistematik olarak işgalini model alarak böyle bir eylem yaptıklarını söyleyen protestoculardan biri, “Bu yeni tür direniş. Silahlı direnişten ve taş atmaktan farklı” diye konuştu.
İsrail Yüksek Mahkemesi, cuma günü kampın dağıtılması için Filistinlilere 6 gün süre vermiş, Başbakan Benyamin Netanyahu ise kampa en kısa sürede müdahale edeceklerini açıklamıştı. Bazı İsrailli yetkililer, müdahaleye gerekçe olarak aşırı sağcı Yahudilerin kampa saldırabileceğini savunmuştu.
İsrail’in önceki gün kampı boşaltmaları yönündeki çağrısına rağmen aralarında Filistin Yönetimi’nden yetkililerin de bulunduğu göstericiler kampı dağıtmayacaklarını açıklamıştı. BM’nin 29 Kasım’da Filistin’e ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü vermesinin ardından İsrail’in misilleme olarak açıkladığı yerleşim planı uluslararası alanda da tepki çekiyor.
Kampın organizatörü Halk Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, benzer eylemlere devam edileceği belirtildi. İsrail ordu radyosuna konuşan Filistin Yönetimi Başmüzakerecisi Saib Erakat da “Filistinliler topraklarını korumaya çalışıyor ve eylemleri barışçıldı. Halk mücadelesi sonuna dek sürecek” dedi. (KUDÜS / AP -BBC)