Filistin'de 45 yıl sonra kavuşma

Filistin'de 45 yıl sonra kavuşma
Filistin'de 45 yıl sonra kavuşma
Filistin'den 11 yaşında sürülen Hamas lideri Meşal dün Gazze'ye gitti. Meşal'in gelişiyle Gazze coştu. Karşılamaya Fetih de katıldı.

GAZZE - Hamas’ın sürgünde yaşayan siyasi büro şefi Halid Meşal, 45 yıl sonra Filistin topraklarına döndü. Mısır sınırındaki Refah Kapısı’ndan Gazze’ye geçtikten sonra toprağı öperek dua eden Meşal’i Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye karşıladı. Karşılama törenine Hamas’a rakip El Fetih temsilcileri de katıldı. Gözleri dolan Meşal, bundan sonra Kudüs ve Ramallah’a gitmek istediğini belirterek “Hayatım boyunca bu tarihi anın hayalini kurdum. İnşallah Allah Gazze’de şehit olmama izin verir” dedi. 1997’de İsrail’in suikast girişiminden kurtulduğu günü ikinci doğum günü olarak niteleyen Meşal, “Bu benim üçüncü doğum günüm. Allah’a dua ediyorum ki tüm Filistinlilerin özgürlüğe kavuştuğu gün de dördüncü doğum günüm olsun” dedi. Meşal, İsrail’in 14 Kasım’da öldürdüğü Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları komutanı Ahmed Caberi’nin yanmış arabasının olduğu bölgeyi ve İsrail’in 2004’te öldürdüğü Hamas’ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’in evini ziyaret etti. Yasin’in çocukları ve torunlarıyla buluşan Meşal, “Direniş bu mütevazı evde başladı. Yasin’in yolundan gideceğiz” diye konuştu. Hamas üyelerinin yanı sıra salı günü 45. yılını kutlayacak Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de dün sokaklara dökülerek kutlamalara katıldı.

1967 işgalinden beri sürgün
İsrail işgali sonrası 1967’de 11 yaşındayken ailesiyle birlikte Batı Şeria’dan ayrılarak Kuveyt’e göç eden Meşal, 45 yıldır yüz binlerce Filistinli gibi sürgünde yaşıyor. Kuveyt Üniversitesi’nde fizik okuyan Meşal, Hamas’ın 1987’de kurulmasıyla birlikte hareketin Kuveyt temsilcisi oldu. Kuveyt’ten 1991’de ayrılarak Ürdün’e yerleşen Meşal, Eylül 1997’de İsrail gizli servisi Mossad’ın düzenlediği suikast girişiminden kurtuldu. Ürdün’ün 1999’da Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’da yaşamaya başlayan Meşal, 2004’te Şeyh Ahmed Yasin’in öldürülmesi üzerine örgütün başına geçti. Suriye’de patlak veren savaş nedeniyle Doha’ya yerleşen Meşal’in Şam yönetimine yönelik eleştirileri ve Suriye muhalefetini destekleyen Katar’ı tercih etmesi, Hamas’ın siyasi yön değişikliğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek döneminde Meşal’in Mısır üzerinden Gazze’ye gitmesine izin verilmiyordu. Hamas hükümeti Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, İsrail’in Gazze’ye yönelik son operasyonunu hatırlatarak “Bir gün tüm Filistinliler yurtlarına geri dönecek. Halid Meşal zaferin ardından Filistin’e döndü” dedi.

İsrail: İlgilenmiyoruz
İsrail ise Meşal’in ziyaretiyle ilgili yorum yapmadı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor “Gazze’ye kimin girip çıktığıyla ilgilenmiyoruz” dedi. Yaklaşık 3 gün Gazze’de kalacak Meşal, Hamas’ın 25. kuruluş yıldönümü ve İsrail’in geçen ay 8 gün süren saldırılarında gösterilen direniş nedeniyle bugün düzenlenecek kutlamalara katılacak. Halid Meşal’in ayrıca El Fetih’le uzlaşma görüşmelerine de iştirak etmesi bekleniyor. Meşal geçen ay Gazze’de 180’e yakın Filistinlinin öldüğü İsrail saldırılarının sona ermesi için Mısır’da yürütülen ateşkes görüşmelerinde Hamas heyetine liderlik etmişti. 2006’daki seçimlerin galibi olan Hamas, 2007’de darbe hazırlığı yapan El Fetih’in silahlı unsurlarını Gazze’den sürmüş, Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi de böylece Gazze üzerindeki etkisini tamamen yitirmişti. / REUTERS - EL CEZİRE