Filistinli bebeğin ölümünü böyle kutlamışlar

Filistinli bebeğin ölümünü böyle kutlamışlar
Filistinli bebeğin ölümünü böyle kutlamışlar
İsrail'de bir grup Yahudi'nin, 18 aylık Filistinli bebeğin yakılarak öldürülmesini kutladığı görüntüler ortaya çıktı. Videoda bir kişinin de bebeğin fotoğrafını bıçakladığı görüldü.

RADİKAL – İsrailli yerleşimciler tarafından evleri kundaklanan ve yanarak can veren 18 aylık Filistinli bebek Ali Devabişe’nin ölümünün kutlandığı video izleyenleri şoke etti. Channel 10’un ulaştığı ve bir düğünde çekilen videoda, İsrail’de bir grup Yahudi’nin, bebeğin yakılarak öldürülmesini kutladığı ve bir kişinin de bebeğin fotoğrafını bıçakladığı görüldü. Bir dakikalık videoda, bıçak, molotofkokteyli ve silah taşıyan aşırı sağcı Yahudiler şarkı söyleyerek bebeğin ölümünü kutluyor.

Videonun ortaya çıkmasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrailli siyasetçiler olayı kınadı. Netanyahu’nun açıklamasında, dans eden grubun İsrail’in güvenliğine ve halkına tehdit oluşturduğu belirtildi. Yesh Atid partisinin lideri Yair Lapid ise, “Bu insanlar İsrail devletine tehdit oluşturuyor. Onlarla, Hizbullah ve Hamas’la savaştığımız gibi savaşmalıyız” dedi.

Hamas: Kassam Tugayları sessiz kalmayacak

Filistin’deki Batı Şeria'nın Nablus kentinde 31 Temmuz’da Yahudi yerleşimcilerin kundakladığı evde çıkan yangında Riham Devabişe, 18 aylık oğlu Ali Devabişe ve eşi Saad Devabişe hayatını kaybetmişti.

Dünya bu ölümü konuşuyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, olayı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirmişti. Filistin yönetimi, Yahudi yerleşimcilerin yakarak öldürdüğü 18 aylık bebek için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurmuştu.

'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'

Filistin yakılan bebek için UCM'ye başvurdu